20 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Znaczenie właściwej utylizacji sprzętu elektronicznego

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu otrzymujemy sprzęty elektroniczne o coraz lepszych parametrach, dających coraz większe możliwości. Najlepszym przykładem są powszechne w dzisiejszych czasach smartfony, które ze zwykłych telefonów komórkowych stały się niemalże alternatywą dla komputerów domowych i innych urządzeń, np. aparatów fotograficznych. Jest jednak również ciemna strona postępu technologicznego: gwałtowny przyrost ilości odpadów elektronicznych. Rozwiązaniem tego problemu jest właściwa utylizacja i recykling tak zwanych elektrośmieci.

Skąd biorą się „elektrośmiecie”?

Wzrost ilości odpadów elektronicznych i elektrycznych to wynik postępu technologicznego i rozwoju gospodarki. Rynek sprzętów RTV, AGD oraz elektroniki jest obecnie w dużym stopniu nasycony – większość gospodarstw domowych dysponuje obecnie telewizorami, pralkami, kuchenkami. Telefony komórkowe i komputery domowe są dużo bardziej powszechne niż jeszcze dekadę temu. Aby utrzymać sprzedaż na zadowalającym poziomie producenci tych urządzeń muszą w stosunkowo krótkich okresach czasu wprowadzać nowe, lepsze technologie. W efekcie przeciętny użytkownik co około 4 lata wymienia swój komputer domowy, co około 2 lata wchodzi w posiadanie nowego smartfona.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że im bardziej zaawansowane technologicznie, skomplikowane urządzenie, tym szybciej się psuje, bowiem w jego skład wchodzi duża ilość wrażliwych na uszkodzenia elementów – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa Ago Recykling –  Wszystko to sprawia, że w okresie kilku lat w każdym domostwie zbiera się spora ilość bezużytecznych sprzętów, który nie można po prostu wyrzucić do śmieci – należy poddać je odpowiedniej utylizacji.

Dlaczego utylizacja elektrośmieci jest tak ważna?

Większość użytkowników sprzętu elektronicznego i elektrycznego nie zdaje sobie sprawy, że produkty tej kategorii wytwarzane są z licznych materiałów, które po wyrzuceniu wraz z innymi odpadami mogą prowadzić do poważnego skażenia środowiska naturalnego i stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Chodzi tu przede wszystkim o tworzywa sztuczne, z których po pewnym czasie mogą wydzielać się substancje toksyczne, zatruwające gleby i wody gruntowe. Jednak prawidłowa utylizacja pełni nie tylko funkcję ochroną przed skażeniem środowiska naturalnego, ale również pozwala wydzielić ze zużytego sprzętu te surowce, które można poddać recyklingowi – czyli przetworzyć, a następnie poddać obróbce sprawiającej, że staną się one zdatne do ponownego użytku. Recykling elektrośmieci pozwala zminimalizować wydobycie świeżych surowców, a tym samym zmniejsza koszty produkcji kolejnych sprzętów. Odgrywa więc on niezwykle istotną rolę z punktu widzenia zarówno ekologii, jak i ekonomii.