23 września 2017

Kategoria:
Inne

Znaczenie stosowania właściwej odzieży ochronnej

Odzież ochronna sprawdza się przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. Najczęściej wkładają ją pracownicy budowlani, ale także zobaczyć można ją na osobach pracujących w gastronomii, sklepach, aptekach, szpitalach czy laboratoriach. Sprawdźcie jakie znaczenie ma stosowanie właściwej odzieży ochronnej.

Istota prawidłowego doboru odzieży ochronnej

Choć wydawać by się mogło, że wybór odzieży ochronnej nie jest trudnym zadaniem, to jednak często spotkać można skutki jej nieprawidłowego doboru. Zazwyczaj wszelkie popełnione błędy mają związek z nieprawidłową oceną ryzyka zawodowego. Wiążą się one z rozpoznawaniem zagrożeń czyhających na pracowników wykonujących codzienne czynności w miejscach pracy.

Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z tego ile niebezpieczeństw może spotkać ich pracowników w godzinach pracy. Na szczęście, zapewnienie im właściwego poziomu ochrony jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo proste. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów odzieży ochronnej, która zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i komfort – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Ella.  

Gdzie szukać odzieży ochronnej

Po właściwym zidentyfikowaniu potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy, pracodawca powinien zwrócić się do firmy specjalizującej się w projektowaniu, produkcji lub sprzedaży odzieży ochronnej. Podczas jej wybierania warto kierować się takimi kryteriami, jak:

  • warunki atmosferyczne panujące w miejscu pracy,
  • przybliżony czas trwania zagrożenia,
  • potencjalne możliwości wystąpienia ryzyka,
  • istota komfortu użytkownika,
  • istota ekonomiczności danego rozwiązania,
  • sposób prania (w domu przez pracowników czy systemem przemysłowym, przez wyspecjalizowaną firmę – ma to znaczenie szczególnie w przypadku odzieży kwaso- i zasadoodpornej).

Wybierając odzież ochronną dla pracowników trzeba też zwrócić uwagę na spełnianą przez nią klasę ochrony. Istnieją dwie klasy, które określane są jako niższa (I) i wyższa (II). Warto wiedzieć, że niewłaściwy dobór odzieży względem klasy może spowodować nie tylko jej nadmierne zużywanie, ale nawet uszkodzenia ciała.

Komfort użytkowania

Poza tym, że odzież ochronna ma chronić zdrowie i życie pracownika, musi zapewniać mu też komfort pracy. Z tego powodu, ubrania ochronne muszą być wygodne i zapewniać komfort termiczny. Istotne jest także właściwe dopasowanie rozmiaru (szczególne znaczenie ma to w przypadku odzieży dla odlewników – w zgięciach i fałdach powstających z powodu zbyt dużej odzieży może zatrzymywać się stopiony metal, żelazo lub aluminium, co powoduje ryzyko poparzenia).

Podsumowując, stosowanie właściwie dobranej odzieży ochronnej ma ogromne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa pracowników, ale także dla ich wygody. Warto więc na dłużej pochylić się nad tym tematem, aby wybrać dla nich jak najlepsze i najwygodniejsze ubrania.