28 marca 2017

Kategoria:
Inne

Znaczenie regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – ta stara zasada powinna przyświecać nam nie tylko gdy myślimy o zdrowiu własnym, ale również naszych czworonożnych przyjaciół. Najważniejszą częścią profilaktyki wielu chorób są wizyty kontrolne u weterynarza.

Na czym polegają wizyty kontrolne?

Wizytami kontrolnymi nazywamy badania weterynaryjne, przeprowadzane w ustalonych okresach czasu, nawet w sytuacji gdy nasze zwierzę nie zdradza żadnych objawów choroby. Głównym etapem badania jest pobranie próbki krwi – na podstawie wyników morfologii weterynarz jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan zdrowia naszego pupila. Jest to badanie wstępne – jeśli do ono negatywne wyniki, weterynarz może zdecydować o wykonaniu dalszych, specjalistycznych badań.

Dlaczego warto korzystać z wizyt kontrolnych

Wiele chorób takich jak cukrzyce, nowotwory, schorzenia układu pokarmowego i wątroby, ropomacicze czy guzy przez długi czas – nawet przez kilka miesięcy – nie daje żadnych widocznych objawów. Nasze zwierzę może zachowywać się w pełni normalnie, mieć apetyt, bawić się, tryskać energią, do momentu gdy jego samopoczucie ulega gwałtownemu załamaniu. W takich sytuacjach małoinwazyjne metody leczenia, które mogłyby być użyteczne w początkowej fazie rozwoju choroby stają się praktycznie bezużyteczne. Konieczne staje się użycie znacznie bardziej drastycznych środków, jednak nawet one mają mniejszą skuteczność, gdy choroba wejdzie w swoje ostateczne stadium. Wczesne wykrycie poważnych chorób znacząco zwiększa szanse powodzenia leczenia – właśnie z tego powodu powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Niemniej istotną kwestią jest fakt, że w ostatecznym rozrachunku wizyty kontrolne są znacznie tańsze, niż specjalistyczne leczenie chorób w ich ostatecznym stadium. Dodatkowy plus to mniejszy stres zwierząt podczas wizyt – nasz pupil z czasem przyzwyczai się do tego, że podczas badań nie dzieje mu się duża krzywda, zatem w momentach kiedy konieczne będzie prawdziwe leczenie, będzie mniej zestresowany. Jest to istotne szczególnie w przypadku dużych zwierząt, które mogą sprawiać dużo problemów zarówno właścicielowi, jaki i lekarzowi.

Krótko mówiąc – wizyty kontrolne przynoszą wiele korzyści, zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Pozwalają znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych chorób a tym samym oszczędzić naszemu pupilowi zbędnego cierpienia, zaś my sami łagodniej odczujemy koszty jego ewentualnego leczenia. Na badania kontrolne możemy udać się do dowolnej lecznicy weterynaryjnej, takiej jak Klinika Białostoczek-Wet. Badania powinny być przeprowadzane w regularnych odstępach czasu, które są ustalane przez lekarza.