weterynarz
2 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Znaczenie diagnostyki obrazowej u zwierząt

Diagnostyka obrazowa u zwierząt obejmuje m.in. badanie rentgenowskie (zwykłe i kontrastowe), badanie ultrasonograficzne (USG), tomografię komputerową oraz badanie endoskopowe. Wyniki każdego z powyższych badań przedstawiane są z dołączonym do nich specjalistycznym opisem. Jakie badanie jest najpopularniejsze? Dowiedz się, jakie konkretnie choroby u zwierząt można zdiagnozować dzięki diagnostyce obrazowej.

Diagnostyka obrazowa u zwierząt – jakie badanie jest najpopularniejsze?

Wśród wszystkich badań diagnostyki obrazowej najpopularniejszym jest badanie ultrasonograficzne, potocznie nazywanym USG. Dzięki niemu w sposób nieinwazyjny można zobrazować oraz ocenić stan narządów wewnętrznych i tkanek. Aby badanie USG umożliwiło właściwą ocenę, warto wybrać lecznicę weterynaryjną, która posiada nowoczesny aparat ultrasonograficzny. Ponadto, by badanie dało prawidłowy, niczym niezaburzony wynik, należy np. w przypadku badania jamy brzusznej nie jeść przez 12 godzin oraz nie pić na 2 godziny przed USG. Ponadto, należy w miarę możliwości powstrzymać zwierzę przed oddawaniem moczu. Dodatkowo, zaleca się również podanie środków usprawniających transport gazów. Innym badaniem ultrasonograficznym jest badanie USG dopplerowskie, które wykonywane jest w celu sprawdzenia stanu tętnic i żył. Dość często wykonywane jest również badanie RTG, które z kolei ocenia m.in. stan kości. Diagnostyka obrazowa uwzględnia również rzadziej wykonywane badania takie jak tomografię komputerową oraz badanie endoskopowe.

Jakie choroby można wykryć dzięki diagnostyce obrazowej?

Diagnostyka obrazowa u zwierząt to zazwyczaj bardzo szybkie i bezbolesne badanie dla pupila, które jest w stanie wykryć zarówno groźne choroby, jak i stany takie jak ciąża. W naszej lecznicy najczęściej wykonujemy badanie ultrasonograficzne (USG), które przede wszystkim potrafi zdiagnozować m.in. choroby nerek, wątroby oraz narządów układu moczowego. Dodatkowo, ocenia również żywotność płodów i przebieg ciąży – mówi specjalista z lecznicy weterynaryjnej z Warszawy.

Z kolei inne badanie diagnostyczne – USG dopplerowskie – wykrywa nawet najdrobniejsze schorzenia tętnic i żył, co zmniejsza szanse na zawał serca bądź udar mózgu. Z kolei badanie RTG jest przydatne podczas podejrzenia chorób układu oddechowego, krążenia, pokarmowego (biegunka, brak apetytu) oraz układu ruchu (niedowłady, zwierzę kuleje). Ponadto, diagnostyka obrazowa u zwierząt obejmuje także tomografię komputerową, która wykonywana jest w schorzeniach neurologicznych (padaczka, wylew). Ponadto, wykonywane jest również badanie endoskopowe, które pomaga zdiagnozować choroby przewodu pokarmowego (stany zapalne, zwężenia), układu oddechowego i moczowego, a także czy w organizmie znajdują się ciała obce (monety, zabawki, kamienie itp.).