zlom-zeliwny
18 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Złom żeliwny, stalowy i kolorowy – charakterystyka

W procesie recyklingu stosuje się różne przedmioty metalowe, zwane potocznie złomem. Ze względu na materiał, z którego pochodzi, można go podzielić na trzy rodzaje: stalowy, żeliwny oraz metali kolorowych. Oto krótka charakterystyka każdego z nich.

Złom stalowy

Stal charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością, dlatego jest niezwykle podatna na recykling. Proces ten jest jednak dobrym sposobem na duże oszczędności w zakresie energii i wykorzystanych materiałów. Stal stosuje się do różnych celów, m.in. do produkcji karoserii samochodowych, pokryć dachów i elewacji, konstrukcji budowlanych, statków, platform morskich, elementów mebli czy puszek do konserw, a także jako materiał opakowaniowy. Ważne jest, aby stal, która ma zostać poddana recyklingowi, była opłukana z resztek zawartości, pozbawiona elementów ze szkła, papieru, plastiku czy folii, a także posegregowana oddzielnie z wyrobami aluminiowymi.

Złom stalowy można podzielić na:

  • Złom poamortyzacyjny – są to zużyte i zniszczone wyroby stalowe, maszyny oraz konstrukcje pochodzące z zakładów przemysłowych, różnego rodzaju przedsiębiorstw (np. prowadzących usługi transportu drogowego, lotniczego i kolejowego) lub gospodarstw domowych i rolniczych.
  • Odpady produkcyjne – powstają podczas wytwarzania, przeróbki oraz obróbki stali i pochodzą z wytwórni wyrobów stalowych i warsztatów obróbki stali.

Złom żeliwny

Żeliwo jest stopem żelaza z węglem, który występuje w postaci grafitu lub cementytu. Otrzymuje się go podczas przetapiania surówki z dodatkami złomu stalowego lub żeliwnego. Proces ten odbywa się w specjalnych piecach – żeliwiakach. Powstały w ten sposób materiał stosuje się do wykonywania odlewów, które po ostygnięciu poddaje się szlifowaniu. Złom żeliwny można podzielić na maszynowy i handlowy. Ten pierwszy, zwany również żeliwem ciemnym stosuje się m.in. do produkcji korpusów silników, natomiast drugi z nich (żeliwo białe) idealnie nadaje się do wytwarzania instalacji sanitarnych.

Rodzaje metali kolorowych

Metale kolorowe są określeniem stosowanym w stosunku do metali nieżelaznych oraz ich stopów, m.in. miedzi, cyny, cynku, aluminium i ołowiu – wyjaśnia właściciel firmy Ma-Met z Warszawy, która zajmuje się skupem złomu, metali kolorowych, a także surowców wtórnych.

Złom z miedzi można podzielić na stary i nowy. Pierwszy z nich pochodzi ze zużytych produktów. Wykorzystuje się go jako surowiec do produkcji miedzi w procesie rafinacji. Nowy złom natomiast powstaje podczas produkcji wyrobów z miedzi lub jej stopów. Cyna odzyskiwana jest z artykułów przemysłowych, w procesie przerobu szlamów cynowo-ołowianych, które powstają w hutnictwie miedzi oraz podczas recyklingu starych komputerów i monitorów.

Z różnego rodzaju odpadów odzyskiwany jest cynk. Do jego złomu można zaliczyć odpady produkcyjne, złom pokryć dachowych lub ścinki blach i prętów, które zostają poddane wstępnej obróbce mechanicznej, a później procesom ogniowej rafinacji oraz rektyfikacji. W tym procesie otrzymuje się surowiec wykorzystywany w produkcji wysokiej jakości pyłu cynkowego oraz bieli cynkowej, a odpady, które powstały po oddzieleniu części metalicznych, takie jak popioły i pyły, są wykorzystywane do produkcji związków chemicznych.

Bardzo popularnym materiałem, który poddaje się recyklingowi, jest aluminium. Znajduje on zastosowanie w wielu branżach, m.in. w przemyśle samochodowym, stoczniowym, lotniczym i budowlanym. Często używa się go również do produkcji kabli, przewodów, puszek do napojów oraz folii spożywczej. Podczas procesu recyklingu poddaje się go wstępnej obróbce mechanicznej, termicznemu usuwaniu farb i lakierów, a następnie przechodzi przez proces topienia, rafinacji, filtracji oraz odlewania.

Tagi: , ,