1 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Złocenie galwaniczne w praktyce

Złoto jest jednym z najbardziej ciągliwych metali. Jest ciężkie, a jednocześnie miękkie. Na tle innych surowców wyróżniają go niezwykłe właściwości kowalne, które sprawiają, że cieszy się ogromną popularnością w sztuce zdobniczej i jubilerstwie. Ma ono charakterystyczną, jasnożółtą barwę i wysoki połysk. Sprawdza się w wielu obszarach, w tym jest wykorzystywane do wykonania złocenia galwanicznego. Jak wygląda ten proces w praktyce?

Złocenie – jak wyglądało kiedyś?

Złoceń dokonywano już w dawnych czasach, jeszcze przed naszą erą. Pierwsze ślady wykorzystania złota jako elementu dekoracyjnego pochodzą z IV wieku p.n.e. Już 100 lat później było ono wykorzystywane do pokrywania przedmiotów wykonanych z różnych surowców. Niestety, płatki złota nie zapewniały odpowiedniej szczelności, co w konsekwencji powodowało powstawanie korozji i niszczenia metalu.

Przez wiele lat starano się udoskonalić technikę złocenia, jednak żadne rozwiązanie nie przynosiło oczekiwanych efektów – wyjaśnia ekspert z firmy ELBIT KRAKÓW Anna Łastowska.

Dopiero w XIX wieku, w trakcie rewolucji przemysłowej, wynaleziono ogniwo galwaniczne, które dość szybko pozwoliło opracować skuteczną metodę złocenia galwanicznego. Odkrycia tego, w 1840 roku dokonał Georg Richards Elkington.

Jak przebiega złocenie galwaniczne?

Złocenie galwaniczne jest elektrolityczną metodą pozwalającą wytworzyć powłokę na innym gatunku metalu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko elektrochemiczne, które występuje podczas przepływu prądu. Ponadto, cieszy się ona ogromną popularnością w jubilerstwie – sprawdza się bowiem podczas tworzenia powłok dekoracyjnych, które są najczęściej nakładane na inne gatunki nieszlachetnych metali.

W przemyśle złocenie galwaniczne ma na celu wytworzenie powłoki zabezpieczającej materiał przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych i powstającej w ich wyniku korozji. Rozwiązanie to jest wykorzystywane również w wielu innych, innowacyjnych obszarach. Jednymi z nich są elektronika i elektrotechnika, gdzie wykorzystuje się złoto do pokrywania elementów stykowych.

Sam przebieg procesu nie jest skomplikowany – przedmiot umieszcza się w kąpieli galwanicznej, w której dochodzi do przepływu prądu pomiędzy elektrodami. Istnieje kilka rodzajów złocenia galwanicznego: miękkie i twarde oraz kwaśne i chemiczne. Wszystkie wspomniane charakteryzują się doskonałą szczelnością, wysoką odpornością na ścieranie oraz powstawanie rdzy. To właśnie z tych powodów, metoda ta cieszy się ogromnym uznaniem w przemyśle, ale i innych branżach.