29 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Zdrowa dieta dla psa. Co powinna zawierać?
5 (100%) / 2 głosów

Zdrowa dieta dla psa. Co powinna zawierać?

W kwestii jedzenia pies jest całkowicie zależny od nas. Odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie naszych czworonogów. Jest ono bardzo ważne dla ich zdrowia i życia. Wiele z nas jest zdania, że pies powinien jeść głównie mięso lub tylko mięso. Nie jest to prawda! Dieta naszych psiaków powinna być urozmaicona i zróżnicowana. W takim razie, co powinna zawierać idealna dieta dla psa?

Co powinno znaleźć się w diecie psa?

Pies powinien żywić się nie tylko mięsem i kośćmi, ale także warzywami, roślinami, a nawet owocami – oczywiście w umiarkowanej ilości. Prawidłowe żywienie psa ma wpływ na pracę jego układu trawiennego. Czworonogi mają mniejsze zapotrzebowanie na białko. Jego nadmiar może doprowadzić do kłopotów z nerkami. Psy mają dość długi przewód pokarmowy, co powoduje, że mniejsze ilości minerałów są lepiej wchłaniane do organizmu.

Jeżeli podajemy naszemu pupilowi karmę mokrą i suchą, zwróćmy uwagę, aby karmy były bogate w witaminy i składniki odżywcze. Ważne jest, abyśmy wybierali produkty jak najwyższej jakości i nie dzielili się z pupilem naszym domowym jedzeniem. Warto również skonsultować z weterynarzem dietę naszego psiaka – zauważa nasz rozmówca ze sklepu internetowego Doggy Food, oferującego szeroki wybór karm i innych produktów dla naszych czworonogów.

Bardzo ważne, aby zdrowy jadłospis dla psa nie zawierał resztek z naszych obiadów. Nasze jedzenie często zawiera przyprawy, takie jak sól, pieprz, chili i inne, które podrażniają psi układ trawienny, przez co nasz pupil może mieć wymioty, biegunki lub wzdęcia. To samo tyczy się produktów wysoko przetworzonych. Dobrze jest przeanalizować potrzeby naszego zwierzaka pod kątem wieku, rasy, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej. Nie jest to łatwe, dlatego możemy udać się do specjalisty, który na pewno nam doradzi, co będzie dobre dla naszego psiaka. Możemy naszemu pupilowi przygotowywać jedzenie samodzielnie i dzięki temu eliminować niektóre składniki, jednak jest to bardzo czasochłonne, dlatego właściciele psów wybierają najczęściej gotowe karmy suche lub mokre.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Dobrze jest urozmaicać dietę naszego pupila i podawać mu zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Karma dla psów powinna być przede wszystkim przyswajalna i dopasowana do ich wieku i rasy, stanu zdrowia i stanu fizjologicznego, np. ciąża. Warto zwrócić również uwagę na aktywność fizyczną naszego czworonoga.

Wybierajmy karmy lekkostrawne ze specjalnymi składnikami odżywczymi, dzięki którym   utrzymamy doskonałą kondycję i zdrowie naszego psiaka, np. karmę Royal Canin. Karmy te wspomagają zdrowie układu pokarmowego, utrzymanie odpowiedniej masy ciała oraz dodają energii. Dobrze, aby stosunek zawartości mięsa do warzyw był mniej więcej na podobnym poziomie. W dobrej karmie powinno być około 30-50% mięsa – może to być wołowina lub kurczak.