Album kieszeniowy
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Zawsze pod ręką. Na czym polega idea albumów kieszeniowych?

Przechowywanie zdjęć bliskich nam osób lub fotografii z ważnych wydarzeń to rodzaj pamiątki, która przywołuje w nas minione wydarzenia. Zdjęcia legitymacyjne członków rodziny trzymamy w portfelach, zaś wydarzenia uwiecznione na fotografiach przechowujemy w albumach na półce, by w dogodnym czasie do nich wrócić. Są jednak sposoby na to, by pamięć o minionych czasach mieć zawsze przy sobie.

Czy elektronika wyparła zdjęcia drukowane?

Współczesne urządzenia pozwalają na szybkie wykonywanie zdjęć i przechowywanie ich w formie elektronicznej. Jest to jednak metoda ryzykowna, ponieważ istnieje mnóstwo czynników, które mogą pozbawić nas zdjęć. Telefon może się zepsuć, karta może ulec awarii, przypadkiem możemy usunąć zdjęcia, albo po prostu zapomnimy, że kiedyś takowe wykonaliśmy. Ze względu na to, ile zdjęć robimy, często dochodzi do sytuacji, w których szybko musimy oczyszczać pamięć, by zrobić kolejne zdjęcia.

Specjalista hurtowni FOTO-ETUI w Poznaniu mówi: Najlepszym sposobem na zachowanie zdjęć jest ich wywołanie. Wysoka rozdzielczość pozwala wydrukować je w dowolnym formacie. Możemy je wtedy oprawić i powiesić w mieszkaniu, podarować komuś lub po prostu schować do albumu, do którego będziemy sięgać w dogodnym czasie.

Zabierz album w podróż

Jedną z zalet telefonów komórkowych jest to, że mamy je zawsze pod ręką. Z kolei forma fizyczna zdjęć sprawia, że ich większa ilość zajmuje sporo miejsca. Nie zawsze jednak jest to problemem. Zanim elektronika stała się tak popularna, ludzie wozili swoje zdjęcia rodzinne w trakcie dalekich podróży. W chwilach tęsknoty mogli spojrzeć na bliskie osoby oraz znajome okolice. Album kieszeniowy niewielkich rozmiarów to doskonały sposób na to, by móc zabrać ze sobą kilkadziesiąt zdjęć, które nie będą się rozsypywać i nie zajmą wiele miejsca. Bez problemu wrzucimy go do torebki czy plecaka. Możemy wyciągnąć go w autobusie czy pociągu, albo w dalekim miejscu od zamieszkania, by w chwili tęsknoty przypomnieć sobie, skąd pochodzimy i dlaczego wybraliśmy się w tę podróż. W takim albumie możemy schować większe zdjęcia niż w portfelu. Ich fizyczność sprawia, że będziemy oglądać je w całości, takie, jakie są. W telefonie przeważnie jesteśmy ograniczeni – powiększamy, zmniejszamy i w dodatku szybko się nudzimy.

Album kieszeniowy na prezent

Album do przysłowiowej kieszeni może być świetnym prezentem dla babci, dziadka lub innej osoby starszej. Mogą oni przechowywać zdjęcia ślubne swoich dzieci, fotografie z chrztu wnuczków, a także wspomnienia o osobach, których latami nie widziały. Dla starszych pokoleń będzie to dużo łatwiejsze niż uczenie się od podstaw działania urządzeń elektronicznych. Album można wziąć ze sobą, by przyjaciołom lub dalekiej rodzinie pokazać, jak na ślubie czy chrzcie wyglądali poszczególni członkowie rodziny. Dla osób starszych fotografie mają przede wszystkim charakter praktyczny. Album ze zdjęciami może być także atrakcyjnym prezentem dla dziewczyny lub chłopaka, przyjaciółki czy przyjaciela na czas rozstania. Będzie to swego rodzaju skarbnica wspomnień, która ma na celu jak najdłużej utrzymać więź.