znak towarowy
1 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zastrzeżenie znaku towarowego w UE – ile to kosztuje?

Rejestracja znaku towarowego przedsiębiorstwa jest zawsze korzystna. Dzięki temu zwiększa się wartość firmy, wzmacnia zaufanie klientów oraz często zarejestrowany znak stanowi narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją. Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy lub logo firmy w Unii Europejskiej, w jaki sposób należy to zrobić i dlaczego ochrona znaku towarowego jest tak ważna?

Czym są znaki towarowe?

Na początek warto wyjaśnić, czym są znaki towarowe. Otóż znak towarowy to najczęściej nazwa i logo firmy, które w celu identyfikacji umieszcza się na produktach marki. Jest to kluczowy element, dzięki któremu klienci rozpoznają daną markę wśród konkurencji. Znakiem firmowym mogą być również slogany reklamowe, zestawienie kolorystyczne, rysunek, kształt towaru lub jego opakowanie, a także dźwięki – melodie lub piosenki.

Ile kosztuje zastrzeżenie znaku w UE?

Zastrzeżony znak towarowy jest chroniony na danym terytorium. Jeśli zostanie zarejestrowany w Polsce, to tylko na jej terenie będzie podlegał ochronie. Jednak nie ma żadnych przeszkód, aby zastrzec znak towarowy poza naszym krajem, np. w Unii Europejskiej. W takim przypadku należy przygotować wniosek i złożyć go w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistycznej Kancelarii Prawno-Patentowej BELLEPAT z siedzibą w Przemyślu. Ochrona znaku towarowego w UE trwa przez 10 lat, począwszy od daty zgłoszenia, ale może być przedłużona na kolejne 10-letnie okresy ochronne. Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej?

  • 850 EURO – za zgłoszenie online
  • 50 EURO – dopłata za drugą klasą towarów i usług
  • 150 EURO – dopłata za trzecią i każdą kolejną klasę towarów i usług.

Warto podkreślić, że znak towarowy zostanie zastrzeżony na terenie 28 państw Unii Europejskiej. W przeliczeniu na jedno państwo ta opłata wynosi 30 EURO, czyli około 130 złotych na 10 lat ochrony.

Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?

Zastrzeżenie znaku towarowego daje wyłączne prawo do posługiwania się nim. Po rejestracji można dodać do niego symbol ®, który świadczy o tym, że znak jest zarejestrowany i chroniony. Co można zyskać po zastrzeżeniu znaku firmowego?

  • powstrzymanie nieuczciwej konkurencji przed czerpaniem zysków z posługiwania się znakiem towarowym danej firmy;
  • wzrost zaufania klientów do produktów oznaczonych symbolem ®;
  • możliwość zarobku na znaku towarowym;
  • zwiększona renoma i prestiż przedsiębiorstwa;
  • wyłączne prawo posługiwania się danym znakiem towarowym
  • szybsza sprzedaż spółki – zarejestrowany znak znacząco przyspiesza proces sprzedaży;
  • możliwość uruchomienia sieci franczyzowej