19 października 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowanie, właściwości i rodzaje folii stretch

Folia stretch jest elastyczna i wytrzymała – to właśnie te jej cechy zadecydowały o tym, że można natknąć się na nią na każdym kroku. Jest wykorzystywana w magazynach, w branży remontowej, ale wszyscy mają z nią styczność podczas codziennych czynności. Jakie parametry folii stretch odpowiadają za jej wszechstronność? Jakie są jej rodzaje? Gdzie znajduje ona zastosowanie?

Folia stretch – czym się charakteryzuje?

Folia stretch powstaje głównie z polietylenu liniowego niskiej gęstości (LLDPE). Na pierwszy plan, gdy chodzi o atuty tego materiału, zdecydowanie wysuwa się elastyczność folii stretch. Można ją rozciągnąć, a także dopasować do nawet najbardziej niestandardowych kształtów. Kiedy folia ta zostanie napięta i kilkakrotnie owinie przedmiot, tworzy twardą powłokę – dlatego można mówić o jej sporej wytrzymałości.

Doskonale zabezpiecza przed wodą, wilgocią, a jakiekolwiek zanieczyszczenia nie mają szansy przez nią przeniknąć. Aby pokryć nią podłoże lub owinąć ładunek, nie trzeba używać kleju czy taśmy klejącej, gdyż folia stretch charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Występuje w wielu wariantach – może mieć zróżnicowaną grubość, rozciągliwość oraz kolor.

Folia stretch – jakie są jej rodzaje?

Podstawowy podział folii stretch sprowadza się do tego, jak będą owijane w nią przedmioty. W ten sposób można wyróżnić folię maszynową, która jest wykorzystywana w maszynach pakujących oraz folię ręczną. Natomiast folię stretch ręczną można podzielić na:

  • standardową – produkowaną metodą wylewu (CAST) do pakowania średnio ciężkich i ciężkich ładunków;
  • wstępnie rozciągniętą (pre-stretch) – stosowaną raczej przy asortymencie lekkim bądź do zabezpieczania powierzchniowego, z powodzeniem zastępowaną folią tzw. zblokowaną typu CAST o niższych grubościach;
  • przezroczystą – umożliwiającą łatwą i szybką identyfikację zapakowanych towarów;
  • kolorową i czarną – dzięki nim można ukryć zawartość paczek bądź wyróżnić je spośród pozostałych przesyłek;
  • mini-rolki – służące do owijania mniejszych przedmiotów i pakunków, stosowane również przy ograniczonej ilości miejsca w trakcie procesu owijania.

Jakie zastosowanie ma folia stretch?

Folia stretch wykorzystywana jest w magazynach i hurtowaniach, gdzie służy do zabezpieczania ładunków na paletach. Chroni je przed kurzem oraz wilgocią, ale także stabilizuje. Może okrywać wystające, ostre krawędzie. Stosuje się ją również do tego, aby ukryć zawartość przesyłek. Jest świetnym sposobem na zabezpieczenie mebli podczas remontu czy innych artykułów w czasie przeprowadzki.

„Folia stretch nie jest stworzona jedynie do tego, aby pakować w nią ładunki i paczki. Znajduje zastosowanie nawet w dość nietypowych okolicznościach, np. podczas wakacyjnego wypadu, do dodatkowego zabezpieczania naszych walizek na czas przelotu” – mówi specjalista z firmy Anapack.

Warto także zaznaczyć, że folia ta cechuje się walorami proekologicznymi – doskonale nadaje się do recyclingu.