uklady centralnego smarowania
16 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Zastosowanie układów centralnego smarowania

Maszyna to seria współpracujących ze sobą elementów, których działanie wpływa na funkcjonalność urządzenia. By wszystko mogło działać prawidłowo, części maszyny nie mogą ulegać nadmiernemu tarciu. Ochronę urządzenia może zapewnić smar dostarczany za pomocą układu centralnego smarowania.

Smarowanie

Smarowanie to czynność polegająca na doprowadzaniu plastycznego, ciekłego, stałego lub gazowego smaru do miejsc styku współpracujących części maszyn i urządzeń. Substancja odpowiada za niezawodność, trwałość i zmniejszenie strat mocy. Układ odpowiadający za dostarczanie smaru w strategiczne miejsca maszyn jest istotną częścią każdego urządzenia. Jednym z takich układów jest układ centralnego smarowania.

Układ centralnego smarowania

Układ centralnego smarowania to proste i funkcjonalne urządzenie, wykorzystywane do podawania olejów powyżej 40 cST i smarów o klasie konstrukcji do 3 wg NLGI. Konstrukcja może być stosowana okresowo bądź nieustannie, w systemach otwartych i zamkniętych. Zasilany jest za pomocą pompy ręcznej, pneumatycznej, elektrycznej bądź wieloprzewodowej. Najczęściej wykorzystywane są pompy z silnikiem elektrycznym, a rzadziej pompy ręczne i pneumatyczne. Ostatnie stosowane są w urządzeniach, pozbawionych możliwości podłączenia do napięcia zasilającego. Układy wykorzystuje się do smarowania stacjonarnych pojazdów typu ciągniki i autobusy oraz roboczych maszyn jezdnych typu koparki, ładowarki oraz maszyny rolnicze, budowlane i górnicze.

Zasada działania układu

System centralnego smarowania zasilany jest za pomocą przewodów połączonych z rozdzielaczem progresywnym pierwszego rzędu. Urządzenie stopniowo oddziela środek smarny do rozdzielaczy drugiego, trzeciego i kolejnego rzędu. Dostarczany do wejścia olej jest rozdzielany na wszystkie wyjścia rozdzielacza. Odpowiednio skonfigurowany układ ułatwia użytkowanie urządzenia oraz obniża koszty pracy linii produkcyjnej, maszyn, urządzeń oraz pojazdów.

W żargonie mechaników krąży powiedzenie, iż dobrze pracująca maszyna, to dobrze nasmarowana maszyna. Smarowanie zapewnia długą i efektowną pracę każdego urządzenia. By zapewnić odpowiednią ilość smarku wykorzystywane są układy centralnego smarowania. Praktyczne, trwałe i niezawodne, odpowiadające za właściwe smarowani elementów. Układy te dostępne są w sklepie internetowym Układów Centralnego Stosowania.