22 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie uchwytów magnetycznych

Uchwyty magnetyczne są prostymi obwodami magnetycznymi wykonanymi z bardzo mocnych magnesów. Cechują się stosunkowo dużym udźwigiem przy jednoczesnym ograniczeniu zasięgu działania. W tym artykule przedstawimy niektóre rodzaje uchwytów magnetycznych oraz branże i sytuacje, w których można je wykorzystać.

Jak działa magnes?

Każdy magnes ma dwa bieguny – północny i południowy. Identyczne będą się odpychały, a różnoimienne przyciągały. Jeżeli natomiast kawałek metalu zostanie namagnesowany, również będzie posiadał dwa bieguny, które tak samo oddziałują z biegunami innego magnesu. Metal przyciągnie się do magnesu wówczas, gdy przystawimy magnes do nienamagnesowanego kawałka metalu. Pod wpływem zewnętrznego pola momenty magnetyczne w metalu obracają się w ten sposób, aby były skierowane zgodnie ze zwrotem indukcji zewnętrznego pola magnetycznego.

Rodzaje uchwytów magnetycznych oraz ich zastosowanie

Dzięki temu, że magnesy są produkowane z jakościowych materiałów magnetycznych mają wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Najpopularniejsze są magnesy samarowo-kobaltowe, neodymowe, ferrytowe oraz alnico. Można z nich wytworzyć uchwyty magnetyczne spełniające swoją rolę w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, rolnictwie, reklamie, gospodarstwach domowych, sklepach, warsztatach czy biurach.

Szeroki wybór magnesów przemysłowych oraz uchwytów magnetycznych różnych typów oferuje charakteryzująca się wysoką jakością produktów w konkurencyjnych cenach firma Euromagnesy, której sklep mieści się w Warszawie. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się uchwyty magnetyczne:

  • z gwintem wewnętrznym,
  • z gwintem zewnętrznym,
  • z gwintowaną tuleją,
  • pod stożkowy łeb śruby,
  • pod cylindryczny łeb śruby.

Każdy z nich nadaje się jako wieszak lub mocowanie przenośnego oświetlenia bądź dekoracji na stalowych konstrukcjach oraz jako zamknięcie magnetyczne np. pokryw i drzwi uchylnych. Uchwyty magnetyczne pomagają również zasprzęglić ruchome elementy mechaniczne, a w automatyzacji przenieść elementy stalowe.