7 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Zastosowanie taśm transportujących

Przenośniki taśmowe to jedne z najważniejszych urządzeń transportu bliskiego, który stanowi podstawę funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych i nie tylko. Funkcjonalność i trwałość przenośników transportowych zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości taśm transportujących. Czym charakteryzują się te elementy linii transportowych i gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Charakterystyka taśm transportujących

Taśmy transportujące to specjalistyczne materiały stanowiące kluczowy element w każdym przenośniku taśmowym. To właśnie na taśmach umieszcza się surowce, które poruszają się w ramach linii transportujących.

 Aby taśma działała w pełni sprawnie, powinna być dostosowana do rodzaju towarów, które będą na niej przenoszone. – Mówi przedstawiciel firmy Grawit, której specjalnością jest technika transportu przenośnikowego. – Dodatkowo taśmy transportujące mogą zostać wyposażone w akcesoria, takie jak zabieraki, szczotki, kliny czy fale, które zwiększają funkcjonalność linii transportowej. Tak wykonane linie technologiczne umożliwiają efektywny transport dóbr w obrębie danego zakładu.

Do najpopularniejszych rodzajów taśm transportujących o szerokim zastosowaniu w przemyśle zaliczamy:

  • Taśmy z PVC, PU – wyróżnia je trwałość i mały ciężar. Bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, drzewnym, elektronicznym, maszynowym i farmaceutycznym. Mają możliwość kontaktu z artykułami spożywczymi, posiadają atesty dopuszczania z artykułami spożywczymi.
  • Taśmy gumowo-tkaninowe – o wysokiej odporności na zmiany temperatury i warunki atmosferyczne. Znajdują zastosowanie w przemyśle ciężkim: górnictwo, budownictwo, budowa dróg, rolnictwo.
  • Taśmy modularne – o zróżnicowanej strukturze wykonanej z tworzyw sztucznych, charakteryzują się wysoką trwałością.
  • Taśmy teflonowe – wyjątkowo odporne na wysokie temperatury, ogniotrwałe i o niskiej masie.
  • Taśmy specjalistyczne – np. łukowe.

Taśmy transportujące – zastosowanie

Linie transportujące to niezastąpione elementy infrastruktury różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Taśmy transportujące wykorzystywane są do transportu surowców w procesie produkcji i przetwarzania, ale także wydobycia, magazynowania, pakowania oraz dystrybucji produktów. Przenośniki transportujące to podstawowe wyposażenie fabryk, zakładów wydobywczych, np. kopalni czy żwirowni, ale także magazynów, składowisk, placów budowy oraz hal produkcyjnych. Taśmy transportujące wykorzystywane są na ogromną skalę w przemyśle spożywczym, np. przy produkcji i dystrybucji żywności. Stosuje się je również w szeroko rozumianej logistyce, a także w budownictwie. Z tego typu rozwiązań korzystają również inne branże, m. in. farmaceutyczna, chemiczna, opakowaniowa, meblarska i wiele innych. Jak więc się okazuje, taśmy transportujące posiadają uniwersalne zastosowanie, również np. w kasach sklepowych.