11 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Zastosowanie taśm polipropylenowych

Taśmy polipropylenowe, znane także pod skrótem taśmy PP, są doskonałym sposobem na zabezpieczanie lekkich paczek, jak i dużych ładunków na paletach. Dzięki temu są popularne w wielu różnych branżach, gdzie oplata się towary przed samoistnym otworzeniem lub rozsypaniem w transporcie. Więcej o zastosowaniu taśm polipropylenowych możesz przeczytać w tym artykule.

Jedna taśma – różne formy użycia

Taśmy polipropylenowe umożliwiają ręczne lub mechaniczne opinanie ładunków za pomocą specjalnych zapinek, które najczęściej wykonuje się z metalu, rzadziej z plastiku. Użycie taśmy polipropylenowej jest bardzo proste. Należy ją przełożyć przez drucianą zapinkę, a następnie za pomocą napinacza naciągnąć i ściąć. Spiąć można pojedynczy karton, co zapobiegnie jego samodzielnemu otworzeniu się w transporcie, jak i całą paletę kartonów. W takiej sytuacji towary nie chwieją się, dzięki czemu nie rozsypią się w drodze i łatwiej jest je rozładować. Produkty można owijać za pomocą automatycznych i ręcznych systemów pakowania. Ręczne spinanie polega na wykorzystaniu urządzenia spinającego. W przypadku systemu automatycznego wykorzystuje się zgrzewarki termiczne lub wibracyjne. Za pomocą taśmy spina się także niepakowane przedmioty wielkogabarytowe lub podłużne. Szerokość i wytrzymałość produktu powinna być dostosowana do ciężaru danego ładunku i siły, z jaką może na nią oddziaływać. Taśma, którą używa się do zabezpieczania pojedynczych kartonów, może nie radzić sobie np. w transporcie drewna.

Produkt niezbędny w różnych branżach

Taśmy są produkowane z najwyższej jakości granulatu polipropylenowego, co zwiększa ich możliwości wytrzymałościowe. Są one dość odporne na rozwarstwienia, odkształcenia i zerwania, a także na promieniowanie UV. Za ich pomocą spina się prefabrykaty budowlane, szyby zespolone, deski drewniane, stolarkę okienną, a także inne materiały i gotowe produkty np. w branży meblarskiej, papierniczej, poligraficznej, kamieniarskiej czy metalurgicznej. W urzędach pocztowych, gdzie spina się listy czy gazety, stosuje się tzw. taśmy lekkie o grubości do 8 mm. Większe towary przeważnie wymagają użycia taśm średnich szerokości od 9 do 12 mm. Są one powszechnie stosowane w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. W tartakach, cegielniach oraz różnego rodzaju zakładach produkcyjnych najczęściej używa się taśm ciężkich, które sięgają do 19 mm.

Dodatkowa forma zabezpieczenia

Wytrzymałość opasania ładunku powinna być przynajmniej dwa razy większa od jego masy. Taśm PP nie można jednak używać jako elementu nośnego. Po przyjeździe transportu osoba przyjmująca załadunek po prostu ścina taśmę. Niski koszt pojedynczego spięcia sprawia, że wydajność każdej rolki jest bardzo duża. Przy umiejętnym ścięciu dłuższe kawałki można wykorzystać ponownie do opięcia mniejszych towarów. Specjalista z firmy DX Tape z Kielc dodaje:

Przedsiębiorstwa produkcyjne często pakują wiele kartonów na jedną paletę. Cały taki towar przypisany jest do jednego listu przewozowego. Jeśli paleta będzie wiele razy przepakowywana, zwiększa się ryzyko kradzieży. Taśma jest swoistym zabezpieczeniem przed sytuacjami, w których zginął jeden karton.