sprezone powietrze
18 października 2016

Kategoria:
Inne

Zastosowanie stacji sprężonego powietrza w medycynie

Powietrze to najbliższy nam gaz. Właściwie – niezbędny do życia. Nic zatem dziwnego, że ma liczne zastosowania w wielu dziedzinach. Nie tylko oddychamy powietrzem (a właściwie tlenem), ale też wykorzystujemy je na co dzień, na przykład do bezpiecznego czyszczenia delikatnych urządzeń elektronicznych. Ten tekst będzie poświęcony medycznym zastosowaniom sprężonego powietrza.

Co to jest sprężone powietrze?

Powietrza nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Otacza nas stale. Jest w ciągłym ruchu. Gdy porusza się szybko, mówimy, że wieje wiatr. Pozwala nam żyć, ale może mieć też niszczącą siłę. Składa się głównie z azotu i tlenu.

A co to jest sprężone powietrze? Jest to ten sam bezbarwny i bezwonny gaz, z tą różnicą, że utrzymywany pod określonym ciśnieniem, z reguły wyższym niż panujące w otoczeniu ciśnienie atmosferyczne. Warto wiedzieć, że jest to czwarte co do częstości użycia medium na świecie. Ustępuje tylko prądowi, gazowi ziemnemu i wodzie. Jest jednocześnie najdroższe w uzyskaniu. Wyliczenie jego zastosowań jest niemal niemożliwe, ponieważ wciąż wynajdowane są nowe.

Powietrze powietrzu nierówne

Wystarczy wyjechać poza miasto, aby przekonać się, że powietrze nie zawsze jest takie samo. Może różnić się składem, na przykład ilością zanieczyszczeń. Sprężone powietrze medyczne musi być ich pozbawione. Czystość powietrza pozwalają zachować specjalistyczne medyczne stacje sprężonego powietrza. Można je zobaczyć, a także poczuć ich działanie w gabinetach stomatologicznych. Tam służą one między innymi do oczyszczania i osuszania leczonego miejsca. Istotna jest moc silnika, maksymalne uzyskiwane ciśnienie, ale też minimalizowanie hałasu oraz poręczność i łatwość konserwacji. Medyczne stacje sprężonego powietrza, np. oferowane przez INMED-Karczewscy, to sprzęty bardzo zaawansowane i przeznaczone ściśle do spełniania funkcji medycznych. Niekiedy kontakt pacjenta ze sprężonym powietrzem jest mniej bezpośredni. Sprężarki mają za zadanie dostarczać powietrze m.in. do respiratorów i aparatów anestezjologicznych. Te współcześnie wykorzystywane są wyposażone w moduły sterujące, które wyłączają sprężarki na wypadek awarii. Często możliwe jest połączenie z Internetem oraz zdalna kontrola nad urządzeniem. Niektóre z nich można integrować z innymi sprzętami medycznymi, Główną rolą sprężarek w medycynie jest dostarczanie czystego powietrza pacjentom. Gama jego zastosowania jest ogromna, stąd powszechne użycie stacji sprężonego powietrza, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę.