sprzęgło jednokierunkowe
5 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Zastosowanie sprzęgieł jednokierunkowych

Sprzęgła jednokierunkowe są mechanizmami, które przenoszą moment obrotowy w jednym kierunku, co sprawia, że w przeciwnym może odbywać się ruch nieobciążony. Ten typ sprzętu nie jest jednorodny – można wyróżnić sprzęgła kulkowe, igiełkowe, wałeczkowe i wałeczkowo-kulkowe. Wolnobiegi (bo tak też są nazywane) znajdują zastosowanie chociażby w starych motocyklach i są niezbędne dla osób, które podejmują się renowacji takich maszyn.

Jakie są rodzaje sprzęgieł jednokierunkowych?

Sprzęgła jednokierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają ruch maszyny tylko w jednym kierunku. W przeciwną stronę też może się ona poruszać, jest to jednak ruch jałowy (nieobciążony). Sprzęgła takie są stosowane w kilku celach. Mogą być elementami taktującymi, które przyczyniają się do regulowania wielkości taktu, czyli przesuwu. Ruch oscylacyjny zmienia się dzięki ich zastosowaniu w przerywany ruch obrotowy.

Inne zastosowanie sprzęgieł jednokierunkowych to blokada ruchu, dzięki której obrót odbywa się tylko w jedną stronę, a obroty w kierunku przeciwnym nie są możliwe ze względów mechanicznych.

Te elementy mogą również po osiągnięciu określonej prędkości obrotów służyć do rozłączania napędu. Dzięki temu maszyna może poruszać się dalej i możliwe jest przełączanie biegów przy dwóch odrębnych silnikach.

Mechanizmy te mają różne wymiary i parametry, które są dostosowane do warunków pracy maszyny, prędkości obrotowej biegu jałowego czy momentu obrotowego. Można wyróżnić kilka typów sprzęgieł jednokierunkowych, np. kulkowe, igiełkowe, wałeczkowe i wałeczkowo-kulkowe. Są one używane w maszynach, które poruszają się dzięki ruchowi obrotowemu. Stare motocykle, a nawet nowsze skutery wymagają ich zastosowania, ponieważ bez nich nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować. Sprzęgła jednokierunkowe są też częścią maszyn przemysłowych, np. obrabiarek.

Gdzie kupić sprzęgła jednokierunkowe?   

Właśnie m.in. do zabezpieczania maszyn przemysłowych można kupić sprzęgło jednokierunkowe. Przy dzisiejszym komforcie zakupów można wszystko sprawdzić drogą internetową, np. w sklepie firmy PAWO – ALU SYSTEM, gdzie bez problemu każdy, kto szuka napędów do maszyn i innych tego typu mechanizmów, znajdzie coś dla siebie.

W ofercie takich serwisów znajdują się oczywiście również sprzęgła jednokierunkowe. Szczególnie godne polecenia są produkty włoskiej firmy CTS Italy, które gwarantują solidność wykonania i bardzo wysoką jakość. Osoby szukające dobrych sprzęgieł jednokierunkowych powinny więc skontaktować się z doświadczonymi dystrybutorami w sprawie szczegółowej oferty.