13 marca 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Szybkość i precyzja działania sprawiają, że siłowniki pneumatyczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Powszechnie używa się ich w halach produkcyjnych, mają ogromne znacznie w przemyśle maszynowym, ale można je znaleźć również w naszych domach. Praca siłowników pneumatycznych powstaje dzięki napędzaniu czynnikiem roboczym, którym najczęściej jest odpowiednio przygotowane powietrze. 

Podział ze względu na rodzaj działania

Siłowniki pneumatyczne zazwyczaj mają działanie jednostronne lub dwustronne. W modelach jednostronnych sprężone powietrze tworzy siłę, która sprawia, że siłownik działa w określonym kierunku. Sprężyna zwrotna zapewnia jego powrót do pozycji wyjściowej. Siła może być wykorzystana jako ciągnąca lub pchająca. Natomiast w siłownikach dwustronnych siła, która powstaje przez działanie ciśnienia, powoduje ruch tłoka w obu kierunkach. Siłowniki różnią się także pod względem konstrukcji. Występują siłowniki beztłoczyskowe, kompaktowe, o krótkim skoku, przeponowe oraz siłowniki typu tandem.

Szeroki zakres zastosowania

Ze względu na to, że siłowniki pneumatyczne zastępują siłę mięśni człowieka, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i produkcji. Najczęściej występują w maszynach o działaniu regularnym i jednostajnym. Są używane jako elementy budowy pras czy linii do pakowania produktów. W samochodach osobowych pomagają otwierać klapy i drzwi. Natomiast w pojazdach ciężarowych służą do podnoszenia i opuszczania platform wyładunkowych. Siłowniki można znaleźć w sprzęcie służb ratunkowych, na przykład w przecinakach czy rozwierakach. Wykorzystuje się je także w domach. Umożliwiają regulacje foteli biurowych, czy zapobiegają trzaskaniu niektórych szafek. Ich zastosowanie jest również pomocne w bramach wjazdowych, które polegają na automatycznym zamykaniu.

Bezpieczne i niezawodne

Siłowniki pneumatyczne znajdują także zastosowanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest użycie siłowników elektrycznych. Doskonale sobie radzą w warunkach ekstremalnych, na przykład przy bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach. Specjalista z firmy Lubnar w Lublinie dodaje:

Siłowniki pneumatyczne charakteryzują się dużą dynamiką i szybkością działania przy stosunkowo małych gabarytach. Stąd używane są również nie tylko w dużych maszynach, ale także w urządzeniach ręcznych.

Bieżąca obsługa czy regulacja nie wymagają specjalistycznych urządzeń. Ponadto są one całkowicie bezpieczne. Opierają się na powietrzu, dlatego nie wywołają zatrucia substancjami chemicznymi czy porażenia prądem.