20 października 2020

Kategoria:
Inne

Zastosowanie rusztowań w pracach kominiarskich

Rusztowania uznawane są za konstrukcje wszechstronnego przeznaczenia. Poza pracami budowlanymi, remontowymi i wykończeniowymi są wykorzystywane do renowacji dzieł sztuki i zabytków. Bardzo często znajdują też zastosowanie w branży wystawienniczej. Nie powinien zatem dziwić fakt, że i kominiarze w swojej pracy korzystają z tego typu narzędzi. Sprawdźmy więc, które z rodzajów rusztowań sprawdzą się najlepiej przy robotach kominiarskich?

Jakie prace kominiarskie wymagają użycia rusztowania?

Każdy budynek bez względu na wielkość i przeznaczenie posiada szereg instalacji, które do właściwego działania potrzebują komina. Dwa podstawowe rodzaje kominów to wentylacyjne i spalinowe. Te pierwsze występują w każdym budynku i są odpowiedzialne za jego prawidłową wentylację. Drugie natomiast spotyka się w obiektach, w których stosuje się urządzenia wytwarzające spaliny. Mogą to być piece centralnego ogrzewania, ale też piecyki gazowe do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wszystkie kominy są zazwyczaj ukryte w murach budynku, a ich Budowa najczęściej przebiega równolegle ze wznoszeniem kolejnych kondygnacji. Dlatego na tym etapie rzadko kiedy używa się rusztowań. Zupełnie inaczej jest w przypadku tych części kominów, które wystają ponad krawędź dachu. Jak wyjaśnia ekspert firmy Euro Rusztowania z Wrocławia oferującej sprzedaż i wynajem rusztowań różnego typu:

Budowa i konserwacja elementów komina znajdujących się nad dachem budynku wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i praktyki, ale też zastosowania rusztowań, które umożliwią bezpieczny i swobodny dostęp do tych obiektów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku budynków o dachach skośnych, gdzie operowanie przy kominach bez rusztowania jest prawie niemożliwe, a wręcz bardzo niebezpieczne. Do prac kominiarskich zaliczamy przede wszystkim okresowe przeglądy drożności instalacji kominowych dokonywane przez kominiarzy. Zazwyczaj nie wymagają one wejścia na dach i mogą być wykonane z poziomu strychu. Bywają jednak sytuacje, gdy konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego tej części komina, która znajduje się poza budynkiem. Właśnie w takich przypadkach rusztowania okazują się pomocne, a nawet niezastąpione.

Których rusztowań używać do prac kominiarskich?

Aby prace związane z konserwacją lub naprawą zewnętrznych fragmentów instalacji kominowej przebiegały sprawnie, i przede wszystkim bezpiecznie konieczne jest zapewnienie osobom je wykonującym odpowiednio dużej płaskiej przestrzeni wokół kominów. W przypadku dachów płaskich nie ma z tym większego problemu. Jednak, gdy mamy do czynienia z dachem płaskim sprawa nie jest już taka prosta. Klasyczne rusztowania choć bardzo uniwersalne mają swoje ograniczenia. Dlatego też wymyślono rusztowania kominowe, przeznaczone do prac na dachach, zwłaszcza pochyłych. Dzięki specjalnemu systemowi montażowemu bazującemu na lekkich drabinach mocowanych do kalenicy dachu oraz platformach roboczych zaopatrzonych w balustrady możliwe jest stworzenie płaskiej i bezpiecznej powierzchni roboczej. Rusztowania kominowe dzięki swej konstrukcji wykorzystywane są nie tylko do prac kominiarskich, ale także dekarskich m.in. malowanie dachów z blachy czy naprawa i wymiana pokrycia dachowego.