druty-miedziane
24 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zastosowanie przewodów nawojowych

Przewody nawojowe to miedziane elementy, które ze względu na swoje właściwości i budowę znajdują wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się je w elektrotechnice i elektronice, gdyż można je znaleźć m.in. w układach transformatorów, aparatach telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych oraz urządzeniach pomiarowych. Czym jest drut nawojowy i z czego dokładnie jest zbudowany? Dowiedz się, w czym konkretnie można go zastosować.

Co to jest drut nawojowy?

Drut nawojowy najczęściej ma okrągły przekrój, jest wykonany z miedzi oraz pokrywa go emalia izolacyjna, która zazwyczaj wymaga usunięcia przed połączeniem z obwodem elektrycznym. Warto jednak podkreślić, że przewody mogą posiadać także specjalną izolację, która nie wymaga usuwania, co umożliwia szybsze wykonanie czynności takich jak zgrzewanie lub lutowanie. Dodatkowo, przewody nawojowe stosowane w układach o wysokim napięciu mogą mieć postać gołych kształtowników, które zamiast izolacji lakierem pokryte są papierem izolacyjnym. Zależnie od zastosowania można również spotkać przewody nawojowe o przekroju: rurowym, kwadratowym, prostokątnym itp. Ponadto, ze względu na wysoki koszt miedzi, w ofercie wielu firm dostępne są także aluminiowe przewody nawojowe.

Gdzie się ich używa? – zastosowanie drutów nawojowych

Przewody nawojowe (np. z hurtowni elektrycznej Elektrotek) ze względu na wysokie właściwości termiczne i odporność chemiczną znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, a także używane są do uzwojeń przekaźników silników, elektronarzędzi i transformatorów (np. olejowych). Ponadto, druty nawojowe, w których nie trzeba usuwać izolacji używane są np. do silników małej mocy, cewek zapłonowych, aparatów telekomunikacyjnych, urządzeń pomiarowych oraz radiowych i telewizyjnych.  Z kolei te przewody, które posiadają zewnętrzną powłokę spiekającą, świetnie nadają się do cewek głośnikowych, telewizyjnych, transformatorów i silników. Jeśli druty nawojowe są olejoodporne (np. przewody emaliowane lakierem poliwinyloacetalowym) znajdują zastosowanie w transformatorach olejowych, gdyż nie dotyczą ich uszkodzenia mechaniczne.