27 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie pomp próżniowych w przemyśle

Wynalazek, jakim jest pompa próżniowa, ma już przeszło sto lat! To dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, w jaki sposób odmieniła ona nasze codzienne życie. Najczęściej z pomp próżniowych korzysta przemysł, jednak czasem nawet my sami w domach używamy tego samego mechanizmu. Jakie jest obecnie wykorzystanie pomp próżniowych w przemyśle? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czym jest pompa próżniowa?

Pompa próżniowa nazywana jest inaczej ekshaustorem lub ssawą. Służy do usuwania gazów z zamkniętej przestrzeni, czyli wytwarzania podciśnienia. Wyróżniamy wiele rodzajów pomp próżniowych. W zależności od zasady działania mogą to być pompy: objętościowe, jonowo-magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, strumieniowe i inne.

Od momentu powstania do chwili obecnej metody pompowania, jego wydajność i skuteczność stale się rozwijają, co z kolei przyczynia się do nowych osiągnięć w wielu dziedzinach. Następuje sprzężenie zwrotne – im dalej sięgamy technologicznie, tym mocniejsze pompy są potrzebne, a im lepszym sprzętem dysponujemy, tym więcej osiągamy. Przyjrzyjmy się licznym zastosowaniom pompy próżniowej w przemyśle.

Pompy próżniowe w przemyśle

Z pomp próżniowych korzystają liczne gałęzie przemysłu. Chemia i petrochemia to dziedziny, w których sprężanie oraz odsysanie gazów są nieodzowne. Współcześnie możemy wykorzystywać podciśnienie do destylacji próżniowej, odzyskiwania pary, filtracji i wielu innych procesów. Podobnie rzecz ma się w przemyśle farmaceutycznym.

Pompy próżniowe wykorzystują także cięższe gałęzie przemysłu. Przykładowo: energetyka potrzebuje ich m.in. do usuwania gazów, transportu popiołów, odpowietrzania.

Z dobrodziejstw pompy próżniowej korzysta także przemysł spożywczy – próżnia jest jedną z bardzo bezpiecznych i skutecznych metod przechowywania żywności bez utraty jej walorów smakowych i odżywczych.

To tylko kilka spośród bardzo licznych zastosowań pomp próżniowych. Sprzęt do wytwarzania próżni i sprężania gazów dla przemysłu można znaleźć na www.grados.pl.