podnośnik koszowy
12 grudnia 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowanie podnośników koszowych

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwigniowe zaliczane do kategorii ruchomych podestów przejezdnych. Służą do przemieszczania osób na stanowiska robocze na wysokościach. Czynności wykonuje się z powierzchni roboczej kosza, zamontowanej na końcu hydraulicznego ramienia. Spektrum zastosowań tych urządzeń jest bardzo szerokie. W jaki sposób można je wykorzystywać?

Gdzie wykorzystuje się podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe to maszyny o szerokim spektrum zastosowań. W zasadzie trudno wyobrazić sobie bez nich wykonywanie jakichkolwiek czynności wysokościowych. Są wykorzystywane do realizacji prac remontowych, wykończeniowych i montażowych. Można je traktować jako alternatywną opcję dla rusztowań i drabin. Od tymczasowych konstrukcji stalowych różnią się tym, że są mobilne.

Pojazdy podnośnikowe koszowe stosuje się między innymi podczas:

 • wykonywania elewacji budynków,
 • zakładania instalacji elektrycznych i wentylacyjnych,
 • czyszczenia okien,
 • stawiania sygnalizacji świetlnej i latarni ulicznych,
 • montowania anten telewizyjnych i radiowych,
 • zakładania dekoracji sezonowych (np. świątecznych),
 • prac dekarskich i blacharskich,
 • odśnieżania dachów,
 • instalowania reklam wielkoformatowych,
 • realizowania produkcji filmowych w plenerze,
 • udzielania pomocy (straż pożarna).

Jak widać, sposobów wykorzystania podnośników koszowych jest naprawdę sporo. Te urządzenia wyróżniają się między innymi tym, że nadają się do pracy w trudnych warunkach, a także na nierównym terenie i mało stabilnym gruncie.

Typy podnośników koszowych

Konstrukcja podnośnika koszowego może być teleskopowa, przegubowa lub nożycowa. Pierwszy typ podnośników zbudowany jest z członów, które płynnie się w siebie wsuwają.
W efekcie, po złożeniu członów, ruchomy podest ma mniejsze gabaryty, przez co jest kompaktowy.

Podnośniki przegubowe mają spory zakres wykonywania manewrów i duży zasięg roboczy. Idealnie sprawdzają się w lokalizacjach o utrudnionym dostępie.

Ostatni typ podnośników bazuje na krzyżujących się ze sobą ramionach, które unoszą kosz w czasie prostowania. Są one bardzo stabilne i czasem wykorzystuje się je także we wnętrzach obiektów.

Podnośniki koszowe klasyfikuje się ponadto w oparciu o specyfikę budowy lub o sposób przemieszczania się. Tak więc przejezdne podesty ruchome z zamontowanym ramieniu koszem mogą być montowane na samochodach albo przyczepach lub poruszają się samodzielnie.

Czy warto wynajmować podnośniki?

Omówiliśmy już zastosowanie urządzeń. Wiadomo, że mogą z nich korzystać przedstawiciele branży energetycznej, budowlanej, elektrycznej, klimatyzacyjno-wentylacyjnej, a nawet filmowej. Pora odpowiedzieć na pytanie czy opłacalny jest wynajem podnośników koszowych. Jak przekonuje ekspert z firmy RENT-LIFT: „Czasowa eksploatacja podnośnika koszowego to potrzeba, którą można spełnić, wynajmując podnośnik koszowy z doświadczonym operatorem”.

Okazuje się, że taka forma wykorzystywania tych funkcjonalnych maszyn jest bardzo rekomendowana. W ten sposób można znacznie usprawnić codzienną pracę zawodową bez ponoszenia zbyt dużych jednorazowych kosztów zakupu.