Palety drewniane
25 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowanie palet drewnianych

Rozwój polskiej gospodarki oraz jej ekspansja poza granice kraju wiążą się z koniecznością przystosowania do niej branży transportowej. Przewozy i przeładunek towarów mają ogromne znaczenie zarówno dla czasu realizacji zleceń, jak i dla ostatecznych cen produktów czy też ich jakości. Aby usprawnić te procesy, w międzynarodowym obrocie towarowym stosuje się tzw. europalety.

Czym jest paleta drewniana?

Paleta to prosta, ale bardzo specyficzna konstrukcja przeznaczona do ładowania, pakowania i transportu drobnych towarów. Ma ona postać platformy o określonych wymiarach umieszczonej na specjalnym podwyższeniu wykonanym z niewysokich belek. Szczególną cechą palety jest wyposażenie jej w dwa kanały pod powierzchnią, które są przystosowane do wsunięcia wideł wózka podnośnikowego. Dzięki zastosowaniu standardów wymiarowych w rozstawie zarówno szyn wózka, jak i kanałów, palety drewniane zyskują uniwersalny charakter i są wygodne do przeładunku w każdym miejscu na terenie Unii Europejskiej. Te funkcjonalne elementy wykonuje się przede wszystkim z drewna, co nie oznacza, że jest to jedyny materiał konstrukcyjny. Alternatywą dla niego są tworzywo sztuczne lub aluminium. Przewaga drewna nad innymi materiałami wynika z jego ekologicznego charakteru, biodegradowalności, niskich kosztów produkcji oraz możliwości łatwej naprawy uszkodzeń.

Rodzaje palet

Palety drewniane, które wykorzystuje się w transporcie na terenie Unii Europejskiej, są nazywane europaletami. Wynika to z ujednolicenia zasad przewozu towarów na terenie UE specjalnymi przepisami. Palety stosuje się też poza UE, a w poszczególnych krajach czy do określonych zastosowań produkuje się je w niestandardowych wymiarach. Dostępne modele mogą też różnić się konstrukcją. Do nietypowych konstrukcji zalicza się m.in. palety skrzyniowe i składane. Po załadunku można w nich postawić burty oraz nakryć zawartość pokrywą. Producenci oferują też warianty izotermiczne, wykonane z materiałów, które chronią wnętrze przez zewnętrznymi temperaturami.

W europejskim obrocie towarowym obowiązują standardowe palety produkowane m.in. przez producenta palet drewnianych Krispal z Kielc. Są to konstrukcje z oznaczeniem EUR i wykonane na licencji EPAL, które można rozpoznać po takich właśnie oznaczeniach. Typowe parametry europalet to:

  • wymiary: 1200 × 800 × 144 m
  • waga: 25 kg,
  • dopuszczalne obciążenie: do 1500 kg.

W transporcie międzynarodowym stosuje się też ich warianty, takie jak półpalety o wymiarach 800 × 600 × 144 mm, palety w standardzie ISO o wymiarach 1200 × 1000 × 144 mm (angielki), palety EUR 3 o wymiarach 1000 × 1200 × 144 mm oraz specjalne modele przystosowane do ładowania kontenerów.

Zastosowanie palet drewnianych

Jak wspomniano wcześniej, palety drewniane mają ułatwić i usprawnić ładowanie oraz transport i składowanie towarów. Szczególnie przydają się podczas przewozu i magazynowania drobnicy, takiej jak: pudełka herbaty, opakowania z żarówkami, zapalniczki, baterie i inne produkty tego typu. Dzięki temu, że można je zafoliować, na palecie tworzą jeden zwarty pakiet, który można wygodnie przemieścić do samochodu czy na półkę magazynu.

Zastosowanie palet drewnianych jest bardzo szerokie, gdyż można umieszczać na nich wszystko, co nie przekracza określonych gabarytów. Ich zaletami są nie tylko skrócenie czasu przewozu i usprawnienie obsługi logistycznej. Umożliwiają one również ochronę ładunku i pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni magazynowej czy transportowej.