6 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Zastosowanie odczynników chemicznych w przemyśle

Odczynniki chemiczne to mieszaniny związków chemicznych, które w zależności od składu i proporcji cechują się określonymi właściwościami. Preparaty te znajdują zastosowanie w warunkach akademickich, a przede wszystkim do prac laboratoryjnych w różnych sektorach przemysłu. Chociaż najczęściej kojarzone są z branżą farmaceutyczną, to powszechnie wykorzystuje się je także w sektorze spożywczym, w przemyśle ciężkim i wielu innych dziedzinach.

Przemysł farmaceutyczny 

Branża farmaceutyczna stanowi najważniejszy sektor, w którym wykorzystywane są odczynniki chemiczne. Jest tak, ponieważ zdecydowana większość prac w tej gałęzi przemysłu obejmuje badania laboratoryjne. Metody analityczne oparte na standardowych procedurach wymagają zastosowania wysokiej jakości chemikaliów, takich jak np. sole, kwasy, zasady, rozpuszczalniki czy różnego rodzaju roztwory i mieszaniny. Tego typu produkty chemiczne przeznaczone do użytku w laboratoriach dzieli się na kilka klas czystości. Wśród nich można wyróżnić np. odczynniki czyste do analizy i odczynniki do syntezy. Znajdują one swoje zastosowanie do wykrywania związków, tworzenia specyfików oraz detekcji zanieczyszczeń w preparatach. Są również niezbędne podczas fazy testów laboratoryjnych i do oceny bezpieczeństwa tworzonego środka chemicznego – dodaje specjalista z firmy Alche.

Przemysł spożywczy

Surowce chemiczne bardzo często stosowane są jako dodatki do żywności oraz środki konserwujące, co wynika z tego, że w dzisiejszych czasach przetwarzanie produktów spożywczych jest praktycznie standardem. Preparaty chemiczne wykorzystywane są w tym przemyśle przede wszystkim w celu przedłużenia trwałości i świeżości artykułów. Stosowane są dziś w niemal wszystkich zakładach zajmujących się przetwórstwem i produkcją żywności, takich jak np. piekarnie, mleczarnie, młyny, firmy przetwórstwa warzywno-owocowego czy browary oraz rzeźnie. Odczynniki mają również za zadanie poprawić wygląd, smak i zapach produktów, stosowane są też na etapie czyszczenia, suszenia, fermentacji czy pasteryzacji jedzenia.

Inne branże

W sektorze przemysłu ciężkiego odczynniki chemiczne wykorzystywane są głównie do produkcji wyrobów, ale także do celów badawczych. Chemia dla przemysłu ciężkiego stosowana jest np. do usuwania wyjątkowo trudnych zabrudzeń, takich jak te na maszynach, na podłożu lub innych nawierzchniach. Półprodukty tego rodzaju przydają się również do produkcji środków powierzchniowo czynnych, które stanowią główny składnik środków czyszczących i proszków do prania. Odczynniki chemiczne używane są też w przemyśle włókienniczym, metalurgicznym, energetycznym czy oponiarskim, gdzie służą do produkcji żywic epoksydowych, farb, lakierów, polimerów, barwników i wielu innych.