Łańcuchy pastwiskowe
1 grudnia 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowanie łańcuchów na pastwiskach
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie łańcuchów na pastwiskach

Łańcuchy mają szereg zastosowań w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza tam, gdzie hoduje się bydło. Służą do uwiązywania krów czy koni na pastwiskach, aby uniemożliwić im samodzielne oddalanie się z miejsca. Jednocześnie mogą stanowić zabezpieczenie przed kradzieżą inwentarza. Dowiedz się więcej na temat rodzajów łańcuchów oraz ich roli na pastwiskach.

Hodowanie zwierząt gospodarskich wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i oczywiście sprzętu. Łańcuchy pastwiskowe znacznie ułatwiają realizację codziennych obowiązków związanych z ich wypasaniem. Oferowane przez Mostostal-Met produkty pozwalają w szybki oraz skuteczny sposób ograniczyć zwierzęciu obszar, na którym może poruszać się pod nieobecność gospodarza.

Charakterystyka łańcuchów pastwiskowych

Aby łańcuchy pastwiskowe należycie spełniały swoją rolę, do ich produkcji należy wykorzystać wyselekcjonowane materiały. Muszą być one przede wszystkim wytrzymałe, aby nie zerwały się pod naporem bydła. Ważne jest także, aby wykazywały odporność na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza deszczu i wilgoci. Proces korozji mógłby bowiem mocno nadszarpnąć jakość połączeń poszczególnych ogniw, doprowadzając tym samym do zerwania łańcucha.

Ostatnią, lecz niemniej ważną kwestią jest zapewnienie zwierzętom komfortu. Łańcuchy nie powinny być zbyt ciężkie (lecz dopasowane do masy ciała), jak również zbyt krótkie. Stąd możliwość zamówienia ich w jednym z kilku rozmiarów.

Budowa łańcucha jest dość prosta l. Każdy z nich składa się z:

  • małych ogniw (okrągłych, prostokątnych),
  • dużych kółek z okrętką,

Łańcuchy pastwiskowe są łatwe w obsłudze nawet jedną ręką. Pozwalają szybko odpiąć lub przypiąć łańcuch do obroży bydła, a następnie do miejsca docelowego na pastwisku, w stajni czy w oborze.

Nie tylko na pastwiska

Hodowcy zwierząt czy rolnicy wiedzą, że w ich gospodarstwach jest więcej miejsc, w których sprawdzą się łańcuchy. Oprócz łańcuchów pastwiskowych mogą oni wybrać:

  • łańcuchy dla psów,
  • łańcuchy żłobowe,
  • łańcuchy wozowe,
  • łańcuchy dla koni.

Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją i parametrami technicznymi (średnica drutu i długość łańcucha). Dostępne są zazwyczaj w kilku wariantach do wyboru, aby zapewnić zwierzętom optymalną swobodę ruchów, a jednocześnie skutecznie chronić je przed niekontrolowanym oddalaniem się od miejsca pracy czy wypasania.

Łańcuchy warto wybrać ze względu na ich wysoką trwałość oraz estetykę. W kwestii higieny są one znacznie lepsze niż powrozy czy sznury. Łatwiej też utrzymać je w czystości i dobrym stanie technicznym.