23 maja 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie lamp bezcieniowych

Lampy medyczne, w tym zabiegowe lampy bezcieniowe, są bardzo ważnym narzędziem w pracy lekarzy – pozwalają bowiem odpowiednio naświetlić pole pracy, co jest niezwykle istotne podczas dokonywania jakiegokolwiek zabiegu, a tym bardziej operacji. Sprawdźmy, jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie.

Gdzie wykorzystuje się lampy bezcieniowe?

Zabiegowe lampy bezcieniowe to z reguły lampy o jednej czaszy. Mogą one być montowane na stałe (pod sufitem bądź na ścianie) lub na statywie jezdnym, który umożliwia ich przemieszczanie, dzięki czemu zabieg może odbywać się w dowolnym miejscu gabinetu lub w innym pomieszczeniu, które wymaga odpowiedniego doświetlenia. Są standardowym wyposażeniem w gabinetach stomatologicznych, dermatologicznych, weterynaryjnych czy medycyny estetycznej, ale także w szpitalach, klinikach i ośrodkach zdrowia oraz izbach przyjęć i salach porodowych.

Jakie są rodzaje lamp bezcieniowych?

Lampy bezcieniowe można podzielić na lampy halogenowe, metahalogenowe oraz diodowe, których źródła światła opierają się na diodach LED. Lampy halogenowe posiadają żarówkę z żarnikiem wolframowym, która wypełniona jest gazem szlachetnym z halogenem i cechują się wysokim współczynnikiem odwzorowywania barw. Lampy metahalogenowe są z kolei nazywane wyładowczymi, ponieważ działają na zasadzie elektrycznych wyładowań żarnika, który umieszczony jest w mieszaninie gazów sprężonej pod wysokim ciśnieniem. Parametrem określającym ilość światła, która pozostanie w polu operacyjnym, jest bezcieniowość. Podaje się ją w procentach, ale na jej wynik wpływ mają zarówno rozmiar kopułki, ilość źródeł światła, jak i zwierciadła wykorzystane w ich konstrukcji.

Jakie cechy posiadają lampy bezcieniowe?

Zakup lampy zabiegowej bezcieniowej ma na celu odpowiednie doświetlenie miejsca zabiegu ze względu na wysokie natężenie światła i możliwość regulacji zarówno wielkości, jak i natężenia jego plamy – wyjaśnia ekspert z firmy Medisquad sklepu internetowego oferującego wyposażenie gabinetów lekarskich. Mniejsze gabaryty oraz zużycie prądu przez tego rodzaju lampy sprawiają, że znakomicie nadają się jako alternatywa dla lamp operacyjnych, dzięki czemu można je zauważyć w większości gabinetów lekarskich i zabiegowych. Dają one lekarzom bardzo duży komfort i odpowiednio naświetlają pole operacyjne.