Zastosowanie lamp bezcieniowych
Lampy medyczne, w tym zabiegowe lampy bezcieniowe, są bardzo ważnym narzędziem w pracy lekarzy – pozwalają bowiem odpowiednio naświetlić pole pracy, co jest niezwykle istotne podczas dokonywania jakiegokolwiek zabiegu, a tym bardziej operacji. Sprawdźmy, jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie.
Gdzie wykorzystuje się lampy bezcieniowe?
Zabiegowe lampy bezcieniowe to z reguły lampy o jednej czaszy. Mogą one być montowane na stałe (pod sufitem bądź na ścianie) lub na statywie jezdnym, który umożliwia ich przemieszczanie, dzięki czemu zabieg może odbywać się w dowolnym miejscu gabinetu lub w innym pomieszczeniu, które wymaga odpowiedniego doświetlenia. Są standardowym wyposażeniem w gabinetach stomatologicznych, dermatologicznych, weterynaryjnych czy medycyny estetycznej, ale także w szpitalach, klinikach i ośrodkach zdrowia oraz izbach przyjęć i salach porodowych.
Jakie są rodzaje lamp bezcieniowych?
Lampy bezcieniowe można podzielić na lampy halogenowe, metahalogenowe oraz diodowe, których źródła światła opierają się na diodach LED. Lampy halogenowe posiadają żarówkę z żarnikiem wolframowym, która wypełniona jest gazem szlachetnym z halogenem i cechują się wysokim współczynnikiem odwzorowywania barw. Lampy metahalogenowe są z kolei nazywane wyładowczymi, ponieważ działają na zasadzie elektrycznych wyładowań żarnika, który umieszczony jest w mieszaninie gazów sprężonej pod wysokim ciśnieniem. Parametrem określającym ilość światła, która pozostanie w polu operacyjnym, jest bezcieniowość. Podaje się ją w procentach, ale na jej wynik wpływ mają zarówno rozmiar kopułki, ilość źródeł światła, jak i zwierciadła wykorzystane w ich konstrukcji.
Jakie cechy posiadają lampy bezcieniowe?
Zakup lampy zabiegowej bezcieniowej ma na celu odpowiednie doświetlenie miejsca zabiegu ze względu na wysokie natężenie światła i możliwość regulacji zarówno wielkości, jak i natężenia jego plamy – wyjaśnia ekspert z firmy Medisquad – sklepu internetowego oferującego wyposażenie gabinetów lekarskich. Mniejsze gabaryty oraz zużycie prądu przez tego rodzaju lampy sprawiają, że znakomicie nadają się jako alternatywa dla lamp operacyjnych, dzięki czemu można je zauważyć w większości gabinetów lekarskich i zabiegowych. Dają one lekarzom bardzo duży komfort i odpowiednio naświetlają pole operacyjne.