14 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie kruszyw dekoracyjnych

W jaki sposób ładnie udekorować ogród? Można w tym celu zakupić eleganckie lampiony, meble czy drewniane figurki, ale idealnie sprawdzają się także kruszywa dekoracyjne wykorzystywane często w architekturze krajobrazu. Jest to niepozorny dodatek, który nadaje charakter przestrzeni, zmienia aranżację ogrodu, a dzięki swojej naturalności jest idealną oprawą dla oczek wodnych, klombów i alejek ogrodowych. W poniższym artykule spróbujemy was zainspirować do zastosowania kruszyw dekoracyjnych w ogrodzie. Zapraszamy do czytania.

Czym charakteryzuje się kruszywo dekoracyjne?

Obecnie można uzyskać kruszywa dekoracyjne w wielu odcieniach i kształtach, przez co ich wybór, a także możliwości projektowe są większe. Przykuwają dzięki temu uwagę, wprowadzają element tajemniczości i podkreślają rangę otoczenia, w którym znalazły zastosowanie. Na ich tle efektownie prezentują się zarówno rośliny, jak i pozostałe elementy architektury ogrodowej. Ponadto jako naturalny surowiec cechują się dobrą przepuszczalnością, odpornością na warunki atmosferyczne i nie ingerują w biologiczne funkcje gleby. Dzięki różnorodności oraz trwałości kruszywa dekoracyjne są materiałem sprawdzającym się nie tylko w ogrodach, ale również we wnętrzach.

Gdzie można zastosować kruszywo dekoracyjne?

Kruszywa dekoracyjne mają wszechstronne zastosowanie. W przestrzeni ogrodowej są najczęściej wykorzystywane do dekoracji ogrodów, oczek wodnych i basenów, a także jako ogrodzenia gabionowe. Możemy uzupełnić nimi rabaty kwiatowe, alejki, ścieżki albo wysypać obszary bez nasadzeń roślinnych. Ciekawie wyglądają również aranżacje kruszywa dekoracyjnego z kamieniami ozdobnymi lub korą. Materiał ten bardzo często spotyka się we florystyce i bukieciarstwie. Jest używany zazwyczaj jako dekoracyjne wypełnienie wazonów lub innych naczyń z roślinami, dzięki czemu donice z kwiatami i wypełnienia różnego rodzaju szklanych pojemników wyglądają niezwykle efektownie. Kruszywa dekoracyjne mają znakomite parametry do oddawania i utrzymania ciepła, co pozwala na projektowanie z nich kominków wewnątrz i na zewnątrz budynków w koszach gabionowych.

Jedną z firm oferującą kruszywa i grysy do zastosowania w ogrodzie jest Ban-Kor-Bet z Dębicy. W jej asortymencie znajduje się 21 rodzajów kamieni ogrodowych ozdobnych, które dostępne są od ręki. Wśród nich znajdują się m.in.: granit czerwony, kruszywo łamane, grys granitowy szary, grys bazaltu, grys porfiru, sjenit, serpentynit, żwir płukany, żwir biały, otoczak grecki czy łupek granitowy.