24 października 2020

Kategoria:
Inne

Zastosowanie kotew prętowych

Kotwy prętowe są wykorzystywane nie tylko podczas głębokich wykopów, lecz także przy budowie obiektów hydrotechnicznych. Ich kształt i wytrzymałość pozwalają na skuteczne przeniesienie sił rozciągających do nośnej warstwy gruntu. Kotew prętowych używa się w wielu branżach, od wykopów, aż po montaż konstrukcji stalowych w budynkach. Czym cechują się takie elementy i jaka jest ich funkcja?

Czym są kotwy prętowe?

Kotwy prętowe to niezwykle wytrzymałe, stalowe elementy składające się z głowicy, wolnego odcinka cięgna i buławy. Są one tworzone w rurach osłonowych do sprężonego powietrza lub z cementową płuczką wiertniczą. Do otworu wlewa się wylewkę cementową, a następnie umieszcza stalowy pręt i rurki iniekcyjne. Taka konstrukcja umożliwia przeniesienie sił rozciągających do nośnej warstwy gruntu, w której została zamontowana cała kotwa.

Kotwy prętowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • tymczasowe (pozwalające na eksploatowanie przez 2 lata),
  • stałe (umożliwiające wykorzystywanie przez okres dłuższy niż 2 lata).

Na rynku można znaleźć także kotwy prętowe z możliwością demontażu całkowitego lub częściowego. Obecnie wybór elementów tego typu jest tak szeroki, że dopasowanie odpowiedniego produktu do własnych potrzeb nie stanowi najmniejszego problemu.

Jakie funkcje pełnią kotwy prętowe?

Kotwy prętowe, ze względu na zdolność do przenoszenia sił rozciągających, sprawdzają się podczas wykonywania obudowy głębokich wykopów czy stabilizacji zbocz oraz nasypów. Zdarza się również, że wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych do stabilnego zamocowania dużych maszyn oraz innych konstrukcji stalowych. Kotwy prętowe bardzo często pojawiają się także w przypadku obiektów hydrotechnicznych.

Kotwy gruntowe, w tym prętowe, są najczęściej wykorzystywane w konstrukcjach:

  • hydrotechnicznych (nadbrzeża portowe),
  • kubaturowych (obudowy wykopów),
  • drogowych (stabilizacje nasypów).

Poszczególne kotwy prętowe różnią się od siebie pod względem wymiarów oraz dokładnej budowy. Kotwy demontowalne często są wyposażone w dodatkowe elementy pozwalające na usunięcie całości lub fragmentu konstrukcji. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od typu budowanego obiektu oraz potrzeb jego właściciela – mówi specjalista z firmy Adma Trade.

Wysoka wytrzymałość i uniwersalność kotew prętowych sprawia, że są one chętnie używane w budowie wielu różnorodnych konstrukcji. Na rynku znaleźć można także modele linowe i samowiercące o nieco innych zastosowaniach niż klasyczne kotwy prętowe. Wiele z nich wykonuje się z materiałów odpornych na korozję, co przedłuża żywotność takich elementów.