1 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie druku cyfrowego

Jesteśmy otoczeni drukowanym przekazem. Bez druku nie byłoby książek, ulotek, reklam wielkoformatowych, nadruków na kubkach, etykiet. Obecnie mamy do dyspozycji różne metody druku. Nie każda z nich nadaje się do wszystkiego. Najbliższy nam jest druk cyfrowy. Na czym polega i gdzie jest stosowany? Czym różni się od innych typów druku? Oto najważniejsze informacje o druku cyfrowym.

Druk cyfrowy a druk offsetowy

Stając przed wyborem metody druku, mamy do dyspozycji przede wszystkim druk cyfrowy i offset. Druk cyfrowy odbywa się na podstawie pliku elektronicznego. W druku offsetowym obraz jest przenoszony na matrycę, która stanowi bazę dla maszyny drukarskiej. Koszt naświetlania matrycy jest wysoki, a perfekcyjne skalibrowanie maszyn czasochłonne, dlatego druk offsetowy jest opłacalny jedynie przy wysokich nakładach. Im więcej drukujemy w offsecie, tym mniej kosztuje egzemplarz. Druk cyfrowy nie ma takich ograniczeń. Aby się o tym przekonać, wystarczy pójść do dowolnego punktu ksero. Niezależnie od tego, czy drukujemy 5 kartek czy 500, cena za jedną kartkę się nie zmieni. Dodatkowo przygotowanie druku offsetowego jest czasochłonne, podczas gdy druk cyfrowy odbywa się niemal natychmiastowo. Druk cyfrowy jest łatwy i szybki, ale offsetowy daje większe możliwości uszlachetniania i modyfikowania materiału poprzez lakierowanie UV, foliowanie i inne.

Druku cyfrowy – gdzie jest stosowany?

Druk cyfrowy znajduje zastosowanie przy małych nakładach. Najlepiej sprawdza się na cienkich materiałach (do 0,5 mm). Z uwagi na ograniczenia technologiczne (obraz jest przenoszony na wałek, a z wałka na materiał drukarski), zadrukowywany materiał musi być elastyczny. Może to być papier, ale też folia, tekstura czy cienkie płyty PCV.

Z drukiem cyfrowym mamy do czynienia we wspomnianych już punktach ksero. Szybkie wydruki wymagają technologii cyfrowej. Urządzenia drukujące cyfrowo są obecne także w bardziej zaawansowanych punktach, gdzie przygotowuje się wymagające większej precyzji i wyższej jakości materiały, takie jak: wizytówki, zaproszenia, fotoksiążki, etykiety i obwoluty, teczki i inne druki ulotne oraz materiały reklamowe w niskim nakładzie oraz o wysokim stopniu spersonalizowania.

Warto wiedzieć, że każda firma oferuje nieco inną jakość wydruku. Wiąże się to zarówno z maszynami, jak i ich skalibrowaniem oraz z umiejętnościami osób, które je obsługują. Wysoki jakościowo druk oferuje www.drukarniaprzemysl.pl.