21 września 2017

Kategoria:
Inne

Zastosowanie balustrad ze stali nierdzewnej

Balustrady to nieodzowny element, w który wyposaża się wszelkie niebezpieczne przejścia i punkty. Bez nich w takich miejscach, jak: schody, mosty, wiadukty, tarasy widokowe i wiele innych często dochodziłoby do tragedii. Jednym z rodzajów balustrad są te wykonane ze stali nierdzewnej. Gdzie się je stosuje i jakie właściwości sprawiają, że są tak popularne?

Gdzie montujemy balustrady?

Balustrady to elementy wyposażenia obecne praktycznie wszędzie. W naszych domach towarzyszą schodom. Są obecne na klatkach schodowych w blokach. Wszystkie balkony są osłonięte właśnie takim zabezpieczeniem.

Balustrady montujemy zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – mówi przedstawiciel Zakładu Metalowego Ryszard Seroczyński, Mieczysław Pokój.W tym drugim przypadku najczęściej są to osłony schodów prowadzących do wejścia, podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, fontann i balkonów.

Balustrady montowane na zewnątrz są narażone na działanie niszczących czynników atmosferycznych. Deszcz, zmiany temperatury, promieniowanie UV – to wszystko w krótkim czasie mogłoby uszkodzić osłonę. Dlatego wykonuje się balustrady ze stali nierdzewnej.

Zastosowania balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej

Balustrada, także ta wykonana ze stali nierdzewnej, ma chronić przed upadkiem z wysokości, a niekiedy też stanowi formę wydzielenia terenu. Niemniej jej podstawową funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa. Aby to było możliwe, balustrada musi być w pełni sprawna.

Jednym z elementów sprawności jest stan techniczny. Dlatego balustrady zewnętrzne wykonuje się materiału, który nie niszczeje pod wpływem wilgoci czy skrajnych temperatur, czyli właśnie ze stali nierdzewnej. Osłona wykonana z drewna dość szybko uległaby uszkodzeniu. Wilgoć przyczyniłaby się do gnicia materiału, a nadmierne nasłonecznienie spowodowałoby jego kruchość. W obu przypadkach balustrada stałaby się niestabilna, a więc nie byłaby bezpieczna dla użytkowników.

Balustrady ze stali nierdzewnej znajdą zastosowanie w zwykłych warunkach zewnętrznych. Dzięki użyciu materiału odpornego na korodowanie osłona posłuży wiele lat. Takie balustrady można stosować jako element zabezpieczający przy budynkach użyteczności publicznej (szkoły, urzędy, szpitale itp.), na mostach, przy drogach. Gdy okoliczności są nietypowe, balustrady wykonuje się z materiałów odpornych na inne czynniki (np. działanie kwasów – w przypadku balustrad używanych na terenie zakładów chemicznych).