11 września 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowania opakowań tekturowych

Lekka, wytrzymała, ekologiczna i niedroga – taka właśnie jest tektura. Dlatego nic w tym dziwnego, że na przestrzeni lat zrobiła tak piorunującą karierę. Produkuje się z niej wiele artykułów, ale najpopularniejszym z nich są opakowania tekturowe. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a niektóre branże nie mogłyby funkcjonować bez pudeł i kartonów. Gdzie najchętniej wykorzystywane są opakowania z tektury?

Tektura – charakterystyka i zalety

Tektura powstaje poprzez połączenie ze sobą minimum dwóch warstw masy papierniczej. Na uwagę zasługuje fakt, że jest ona w pełni biodegradowalna, co oznacza, że ulega rozkładowi i nie zalega na wysypiskach śmieci. Ponadto jest szalenie odporna na uszkodzenia, zwłaszcza jeżeli składa się z kilku warstw masy papierniczej. Niełatwo ją wtedy zagnieść czy zniszczyć. Wykonane z niej artykuły nie zużywają się szybko i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Nie ma dużej masy, dlatego jej transport oraz przechowywanie nikomu nie sprawiają problemu.

Tektura to idealny materiał do produkcji różnego rodzaju opakowań, dużych pudeł i małych kartoników. Można tworzyć z niej praktyczne kartony, ozdobne opakowania, a także solidne pudełka. Można też nadawać im dowolną wielkość, kształt i kolor. Dlatego też opakowania z tektury są wykorzystywane w tak wielu branżach – mówi ekspert z firmy Qualit.

Gdzie zastosowanie znajdują opakowania z tektury?

Opakowania z tektury mogą różnić się między sobą nie tylko kształtem, wielkością i rodzajem tektury, ale także sposobem wykonania oraz otwierania.

Do opakowań z tektury można zaliczyć kartony klapowe. Są one uniwersalne oraz proste do samodzielnego złożenia. Charakteryzuje je spora wytrzymałość, dlatego są nieocenione do transportowania ciężkich przedmiotów. Świetnie sprawdzają się w firmach zajmujących się przeprowadzkami. Można z powodzeniem przewozić w nich meble, książki czy ubrania.

Podobne zadanie można powierzyć tekturowym opakowaniom wielkogabarytowym. Są to kartony do zadań specjalnych. Służą one do przewożenia sprzętu AGD, RTV, a także innych, dużych i ciężkich przedmiotów. Charakteryzuje je ponadprzeciętna wytrzymałość. Aby przewożone przedmioty były jeszcze bezpieczniejsze, w ich wnętrzu umieszcza się przekładki zwykłe lub bigowane.

Opakowania tekturowe to również ozdobne pudełka i kartoniki Mają piękne kolory oraz efektowne nadruki. Mogą także być lakierowane. Natomiast opakowania z wykrojnika mogą mieć skomplikowaną konstrukcję, dlatego można w nie zapakować przedmioty o niestandardowych kształtach.