30 marca 2019

Kategoria:
Inne

Zastosowania druku wielkoformatowego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że z drukiem wielkoformatowym można zetknąć się na co dzień np. w drodze do pracy czy na uczelnię. Najczęściej są to różnego rodzaju reklamy sporych rozmiarów. Niektóre realizacje są kolosalne i nie sposób minąć je obojętnie. Jakie są zatem zastosowania druku wielkoformatowego? Na czym on  w ogóle polega?

Techniki druku wielkoformatowego

W praktyce druk wielkoformatowy wykonywany jest w technologii atramentowej, solwentowej, lateksowej i offsetowej. To rodzaj druku cyfrowego, który wykonują dobre drukarnie, takie jak na przykład drukarnia Strefa Xero. Na ogół podłożami w druku wielkoformatowym są folia, papier czy materiał banerowy. Rzadziej wykorzystuje się siatkę mesh czy folię samoprzylepną. Po druk wielkoformatowy sięga wiele firm, gdyż jest on nieoceniony przy produkcji materiałów reklamowych czy druku dokumentacji budowlanej. Ponadto przy okazji zamówić można usługę składania czy oprawy dokumentacji. Druk wielkoformatowy odbywa się zarówno w kolorze, jak i w tonacji czarno-białej.

Gdzie stosuje się druk wielkoformatowy?

Większości osób wydruki wielkoformatowe kojarzą się przede wszystkim z reklamami. Tymczasem nie jest to pełny zakres materiałów, które można uzyskać dzięki drukowi wielkoformatowemu. Wśród wydruków wielkoformatowych znajdują się bowiem również projekty dróg, sieci kanalizacyjnych, linii kablowych niskiego i wysokiego napięcia, konstrukcji różnego rodzaju, rozprowadzenia kanalizacji, instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Oprócz tego wyróżnić można materiały, które nieco mniej rzucają się w oczy, a również są efektem zastosowania druku wielkoformatowego.

Plakaty, fototapety, scenografie

Warto w tym przypadku wspomnieć np. o plakatach ulicznych czy dekoracyjnych, które są coraz częściej wieszane na ścianach w domach i mieszkaniach. Druk wielkoformatowy znajduje też zastosowanie przy tworzeniu fototapet, teł fotograficznych i scenograficznych, które są wykorzystywane podczas kręcenia filmów oraz wystawiania sztuk w teatrze i operze. Podczas zlecenia druku wielkoformatowego warto nieco czasu poświęcić jednak na wybór odpowiedniej drukarni. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że poszczególne drukarnie oferują różną jakość druku wielkoformatowego. Poza tym wydruki różnić się mogą też odwzorowaniem kolorystycznym. Dlatego też dobrą praktyką jest zlecenie próbki druku w celu stwierdzenia, jaka jest naprawdę jego jakość.