zlomowanie-maszyn
11 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Zasady złomowania maszyn

Recykling pozwala oszczędzać surowce i ogranicza zanieczyszczenie środowiska. Dotyczy to także maszyn przemysłowych. Są one w dużej mierze metalowe, a to oznacza, że wiele elementów nadaje się do ponownego użycia. Zakłady przemysłowe są zobowiązane do prawidłowego recyklingowania zużytych urządzeń. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Jakie są zasady złomowania maszyn?

Złomowanie maszyn przemysłowych – co warto wiedzieć?

Maszyny przemysłowe to często duże i złożone konstrukcje, w skład których wchodzą elementy wykonane z różnych materiałów, m.in. metalu oraz tworzyw sztucznych. Zakład przemysłowy, który chce wymienić maszyny, nie może ot tak wyrzucić starych urządzeń na śmietnik ani wywieźć na złomowisko i porzucić. Po pierwsze dlatego, że firmy są zobligowane do odpowiedzialności społecznej i muszą minimalizować swój szkodliwy wpływ na środowisko. Po drugie dlatego, że wyrzucanie kilku ton surowca odnawialnego się po prostu nie opłaca.

Z uwagi na rozmiary, masę i złożoność maszyn stosowanych w przemyśle ich złomowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy, które dysponują sprzętem, miejscem i doświadczeniem. Podmioty te, odbierając maszyny od klienta, poświadczają jednocześnie, że ten wywiązał się ze swojego obowiązku i poddał zużyte urządzenia recyklingowi oraz prawidłowej, nieobciążającej środowiska utylizacji. Jedną z firm, która specjalizuje się w złomowaniu maszyn, jest INTER-TECH.

Jakie są zasady złomowania maszyn?

Złomowanie maszyn to czasochłonna i wymagająca praca, często też niebezpieczna. Wiąże się to m.in. z faktem, że maszyny to nie tylko elementy metalowe czy z tworzyw sztucznych, ale też płyny: oleje, smary, czynniki chłodnicze, kwasy i inne.

Złomowanie maszyn polega na rozmontowaniu sprzętu i oddzieleniu poszczególnych elementów, a następnie pogrupowaniu ich według tego, czy można je recyklingować, a także według materiałów. Elementy stalowe gromadzi się osobno, tworzywa sztuczne osobno, a poszczególne rodzaje płynów – także osobno.

Rozbiórce towarzyszy ścisła selekcja, aby wyodrębnić to, co jeszcze może zostać wykorzystane. Następnie elementy, które nadają się do recyklingu, są oczyszczane i jeszcze dokładniej sortowane, aby materiał poddany przetworzeniu był jak najbardziej jednorodny.

To, co nie nadaje się do ponownego wykorzystania, musi być zutylizowane z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Szczególnie zużyte płyny są niebezpieczne dla otoczenia i mogą powodować jego silne zanieczyszczenie. To, czego nie da się zneutralizować, musi być szczelnie zamknięte i przechowywane z dala od siedzib ludzkich czy ujęć wody.