polerowanie-posadzki
8 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zasady zabezpieczania posadzek

Posadzki mają to do siebie, że w wyniku eksploatacji tworzą się na nich rysy, w które następnie wnika brud. Z czasem posadzka traci więc swój estetyczny wygląd i się zużywa. Aby temu zapobiec, należy ją odpowiednio zabezpieczyć, aby jej powierzchnia była chroniona przed zniszczeniem i zachowała atrakcyjny wygląd przez długi czas. W jaki sposób zabezpiecza się posadzkę przed uszkodzeniami?

Polimeryzacja

Polimeryzacja jest procesem, którego głównym zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu na całą powierzchnię posadzki nakłada się odpowiednio dobrane polimery, których cienka warstwa chroni nawierzchnię przed uszkodzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania. Zaletą polimeryzacji jest znaczne wydłużenie żywotności posadzki, nadanie jej walorów antypoślizgowych, łatwość czyszczenia, zatrzymanie wnikania do niej płynów oraz estetyczny wygląd. Taką czynnością zajmują się wyspecjalizowane w sprzątaniu i konserwacji firmy, na przykład warszawski Dobry Serwis.

Na proces polimeryzacji składają się trzy etapy. W pierwszym z nich posadzka jest myta i przygotowywana do położenia na nią warstwy polimerów. W drugim nakładany jest preparat polimerowy, a trzeci polega na konserwowaniu, czyli regularnym myciu i czyszczeniu zabezpieczonej posadzki.

Zabezpieczanie

Inną metodą zabezpieczania powierzchni posadzek jest ich impregnacja. Polega ona na nałożeniu na powierzchnię specjalnego środka, tj. impregnatu, który zabezpiecza powierzchnię przed wchłanianiem przez nią innych substancji, m.in. tłuszczów. Impregnat stosuje się na posadzki wykonane z kamienia naturalnego, na kostkę brukową oraz na powierzchnie betonowe. Sprawdzi się we wszystkich miejscach, gdzie istnieje ryzyko zniszczenia posadzki przez wylanie na jej powierzchnię tłustych substancji lub innych środków, które mogą zniszczyć jej strukturę oraz negatywnie wypływać na jej wygląd zewnętrzny. Impregnując posadzkę, należy pamiętać o okresowym nanoszeniu kolejnej warstwy produktu.

Nabłyszczanie

Aby posadzka miała atrakcyjny wygląd, w ostatnim etapie, już po nałożeniu impregnatu, warto także użyć preparatu nabłyszczającego. Nie jest to zazwyczaj konieczne w przypadku polimeryzacji, gdyż sama warstwa polimerów tworzy efekt błyszczącej, mokrej podłogi. Jeśli jednak chcemy nadać posadzce jeszcze ładniejszego efektu, warto zastosować także jej nabłyszczanie. Preparaty nabłyszczające mają jeszcze jedną, dobrą właściwość. A mianowicie „zamykają” powierzchnię posadzki, co jeszcze lepiej wypływa na jej trwałość i odporność na uszkodzenia. Nabłyszczanie doskonale sprawdzi się także bezpośrednio po impregnacji posadzki betonowej oraz powierzchni wykonanej z kamienia naturalnego.