soczewki-kontaktowe
22 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zasady użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych

Podstawą użytkowania soczewek kontaktowych jest ich odpowiedni dobór. Soczewki są świetna alternatywa dla okularów pod warunkiem, że tak jak okulary, będą odpowiednio dobrane do posiadanej wady wzroku. Jak właściwie używać soczewek kontaktowych? Dowiedz się, co koniecznie należy wiedzieć o ich pielęgnacji, aby nosiły się komfortowo i dbały o wzrok.

Zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Pierwszy zakup soczewek oraz założenie powinny odbywać się w towarzystwie lekarza, który nie tylko pomoże w wyborze, ale również w założeniu na oko próbnych soczewek. Jest to ważne, gdyż pierwsze założenie może stanowić trudności oraz dlatego, że należy sprawdzić, czy soczewki nie uwierają bądź są wyczuwalne. Dyskomfort wymaga wyboru innego typu soczewek.

Po odpowiednim dobraniu soczewek kontaktowych, pacjent nabiera wprawy w użytkowaniu ich i nie sprawia mu to trudności. Należy pamiętać, że zależnie od wyboru trzeba mieć na uwadze maksymalny czas ich użytkowania (wyróżnia się soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne). Po upływie czasu użytkowania należy je bezzwłocznie wyrzucić – terminu nie wydłuża również sporadyczne korzystanie z soczewek. Soczewki kontaktowe muszą być użytkowane zgodnie z terminem ważności. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko chorób oczu np. owrzodzenia rogówki lub wrzodziejącego zapalenia rogówki.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych, czyli jak o nie dbać?

Noszenie soczewek kontaktowych wymaga odpowiedzi na pytanie: „Jak dbać o soczewki?” Jest to bardzo ważne, gdyż zapewnia nie tylko komfort użytkowania, ale również leczy wzrok i chroni przed chorobami oczu.

Otwarcie opakowania z soczewkami kontaktowymi naraża je na działanie czynników zewnętrznych. Już od tego momentu oraz pierwszego założenia na oko na soczewkach zaczynają gromadzić się drobnoustroje oraz osady. Dlatego tylko właściwa, codzienna pielęgnacja może uchronić soczewki przed uszkodzeniem, a właściciela m.in. przed niepożądanymi objawami – podkreśla specjalista salonu optycznego Nemezis z Gliwic.

Należy podkreślić, że kosmetyki, kurz, łzy i wszystko inne, co znajduje się na oku wpływa na ich stan – postarza je i niszczy. Dlatego też każda osoba nosząca soczewki kontaktowe powinna po wyjęciu ich z oczu wyczyścić je i przechowywać w specjalnym pojemniku, gdzie będą zanurzone w płynie. Ponadto, przed założeniem oraz zdjęciem soczewek należy pamiętać o umyciu rąk i rezygnacji z wcześniejszej aplikacji tłustych kremów oraz wszelkich innych kosmetyków. W odpowiedniej pielęgnacji niezwykle ważne jest, aby nosić soczewki długoterminowe zawsze na tym samym oku – dlatego zaczynaj zakładanie zawsze od prawego oka. Przed aplikacją należy się zawsze upewnić, czy soczewka nie uległa zniszczeniu oraz czy nie jest wywrócona na drugą stronę. Soczewka kontaktowa idealna do założenia musi mieć kulisty kształt.