9 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Zasady sprzątania magazynów

Dbałość o czystość oraz porządek w przestrzeni magazynowej stanowi obowiązek, który nakłada prawo. Zgodnie z tą zasadą, każde przedsiębiorstwo musi regularnie dbać i porządkować swoje przestrzenie magazynowe. W tym celu może korzystać z pomocy zatrudnionych pracowników lub zlecić działania firmom zewnętrznym, które specjalizują się w tego typu usługach. Sam proces sprzątania magazynów to nie tylko obowiązek, ale również wiele korzyści dla samej placówki.

Sprzątanie hal oraz magazynów – podstawowe działania

Sprzątanie powierzchni magazynowych to nie tylko dbałość o odpowiedni poziom higieny w miejscu pracy. Obowiązek ten wpływa również na bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w danym miejscu, jak również na utrzymanie właściwej ilości i jakości magazynowanych towarów. W celu zachowania czystości w magazynach wykonuje się między innymi takie czynności jak:

  • mycie oraz odkurzanie hali magazynowej – ręczne i maszynowe,
  • mycie pomieszczeń socjalnych – jeżeli są one wydzielone w przestrzeni magazynowej,
  • mycie elementów oświetleniowych,
  • uprzątnięcie ciągów komunikacyjnych,
  • czyszczenie ścian, sufitów oraz ścian.

Specjalista z firmy “Euro-Podłoga-System” Romana Szabelska zauważa:

Sprzątanie powierzchni magazynowych tylko z pozoru jest łatwym zajęciem. W rzeczywistości to ogrom pracy oraz poświęconego czasu. Wszystkie półki oraz regały muszą zostać starannie wyczyszczone, a sprzęt, jaki się na nich znajduje posortowany i odpowiednio ułożony. Bardzo często podczas tego typu czynności przeprowadzona zostaje również inwentaryzacja. Właśnie dlatego wiele podmiotów decyduje się na zlecenie tego zadania specjalistycznym firmom zewnętrznym, które wszelkie prace wykonują znacznie szybciej.

Regularne sprzątanie magazynu – dlaczego jest tak istotne?

Powierzchnie magazynowe przeznaczone są najczęściej do składowania wszelkiego rodzaju materiałów przeznaczonych do produkcji, jak również wyrobów gotowych. Głównym celem magazynowania jest zapewnienie odpowiedniej ochrony znajdujących się w pomieszczeniach przedmiotów – przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czy kradzieżą. Podczas przygotowania potrzebnego towaru – do dalszej obróbki lub do wysyłki do klienta – bardzo często dochodzi do sytuacji, w której części ochronne (służące do zabezpieczania przed wysyłką) ulegają częściowemu zniszczeniu, przez co zalegają na terenie hali magazynowej.

W takich sytuacjach pozostawione resztki mogą w znaczącym stopniu wpływać na brak zachowania odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa osób pracujących w obrębie magazynu. Właśnie dlatego, tak istotne jest, aby regularnie czyścić takie powierzchnie. Dzięki temu usuwa się zbędne i niepotrzebne resztki materiałów oraz segreguje się znajdujące się w magazynie przedmioty.

Planowanie czyszczenia magazynu

Zachowanie czystości w halach magazynowych jest bardzo ważne. Dlatego czynności porządkujące zaliczają się do procesu cyklicznego, który powtarza się, co pewien określony czas. Jednak nawet pomimo dobrego planu, zawsze może dojść do sytuacji, kiedy potrzebne będzie dodatkowe sprzątnięcie magazynu. W takich przypadkach warto zastanowić się nad wynajęciem firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. Tego typu przedsiębiorstwa posiadają odpowiednie doświadczenie oraz wykwalifikowaną kadrę pracowników. Na ich wyposażeniu znajdują się niezbędne urządzenia, dzięki którym prace wykonywane są nie tylko starannie, ale i szybko – to pozwala na przywrócenie normalnego trybu działania każdej hali magazynowej w bardzo krótkim czasie.