27 września 2019

Kategoria:
Inne

Zasady projektowania budynków biurowych

Budynki biurowe to obiekty użytku publiczności o niezwykle dużym znaczeniu. Tu życie tętni przez wiele godzin każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby biurowiec został zaprojektowany z myślą o przyszłym przeznaczeniu. Intrygujący design – choć niezwykle ważny – nie jest jedynym aspektem, o jakie musi zadbać projektant. Jakie inne elementy powinien on wziąć pod uwagę, aby sprostać wymogom inwestora? Sprawdź!

Co jest ważne przy projektowaniu biurowców?

Bez względu na to, czy zadaniem architekta jest stworzenie projektu budynku biurowego, czy mieszkalnego, jego priorytetem jest stworzenie takiego obiektu, który niczym rękawiczka dopasuje się do codziennych potrzeb jego użytkowników.

Jakie są cechy nowoczesnego budynku biurowego?

W przypadku biurowca liczą się przede wszystkim:

  • wizerunek – taki budynek jest siedzibą jednej lub wielu firm, co oznacza, że jego design i funkcjonalność przekładają się bezpośrednio na to, jak odbierane są funkcjonujące w nim przedsiębiorstwa,
  • funkcjonalność – obiekt powinien spełniać potrzeby biznesowe inwestora. Będą one inne wówczas, gdy myśli on głównie o wynajmie przestrzeni biurowej, a inne, kiedy ma powstać centrala jednej firmy,
  • komfort funkcjonowania – obiekt powinien zostać zaprojektowany tak, aby mogły się z nim znaleźć kluczowe z perspektywy wygody użytkowania i ergonomii pracy instalacje, np. wentylacja z klimatyzacją czy szybkie windy. Ważne jest również dobre doświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza w oparciu o naturalne światło,
  • współgranie budynku z otoczeniem – ważne, aby biurowiec stał się jego integralną częścią, a jednocześnie wyróżniał się na tle, przyciągając wzrok.

Równie istotne, zwłaszcza w czasach gwałtownych zmian klimatycznych, jest zadbanie do dobór technologii, które sprawią, że budynek biurowy powstanie w duchu zrównoważonego rozwoju. Chodzi m.in. o niskie zapotrzebowanie na energię czy wykorzystanie jej odnawialnych źródeł do zasilania obiektu.

Projektant musi wziąć również pod uwagę to, jakiej klasy biurowiec ma powstać. Najwyższy potencjał biznesowy niosą za sobą powierzchnie biurowe klasy A. Aby móc zaliczyć obiekt do tej kategorii, musi on spełniać restrykcyjne warunki, związane m.in. z energooszczędnością, zaawansowaniem technologicznym, układem przestrzennym, ale również lokalizacją – wyjaśnia ekspert z firmy STRUKTURA.

Jak wybrać projektanta budynku biurowego?

Aby powstał dobry budynek biurowy, potrzebne jest doświadczone biuro projektowe – takie, które łączy najnowsze trendy architektoniczne ze świadomością praktycznej funkcjonalności biurowców. Dlatego inwestor, poszukując eksperta w tym zakresie, powinien wziąć pod uwagę doświadczenie projektanta, zakres świadczonych przez firmę usług (które obejmują także nadzór budowlany, generalne wykonawstwo czy kierowanie kontraktami budowlanymi) oraz dotychczasowe realizacje.