terminal płatniczy
7 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Zasady działania terminali płatniczych

Terminale płatnicze to urządzenia, które umożliwiają dokonywanie transakcji przy użyciu kart płatniczych w punktach sprzedaży oraz zdalnie. W dobie coraz powszechniejszego używania płatności elektronicznych, taki sprzęt można spotkać nawet w niewielkich punktach handlowych i usługowych. Na jakiej zasadzie działają terminale płatnicze i jakie są ich rodzaje? Dowiedz się więcej.

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnacje z płacenia za zakupy i usługi gotówką. Stawiają na wygodę, która pozwala uniknąć wypłacania pieniędzy z bankomatu, co często wiąże się z pobraniem przez bank prowizji. Zwolennicy używania kart płatniczych podkreślają również, że nie muszą przygotowywać określonej kwoty, którą przeznaczą na zakupy, tylko zawsze mają możliwość dostępu do swojego konta bankowego. Niektóre karty bankomatowe pozwalają także na dokonywanie płatności za granicą, co zwalnia podróżujących z konieczności wymiany pieniędzy w kantorze.

Jak działają terminale?

Terminal płatniczy służy do pobierania płatności przy użyciu kart płatniczy lub, coraz częściej, telefonu komórkowego z zainstalowaną aplikacją do obsługi bankowości elektronicznej. Terminal może być połączony z kasą fiskalną, co umożliwia automatyczne fiskalizowanie transakcji i wydruk paragonu. Jak podkreśla specjalista z firmy 3XL SYSTEM SP. Z O.O., takie rozwiązanie pozwala na najszybciej przeprowadzenie operacji płatniczej i jest stosowane we wszystkich większych sklepach, gdzie duży ruch wymaga sprawnej obsługi pobierania opłat za zakupy. Terminal może działać niezależnie od kasy, wtedy od kasjera wymaga to osobnej fiskalizacji transakcji i obsłużenia terminala. Sprawdzi się to w mniejszych punktach sprzedażowych.

Główna zasada działania terminala opiera się na bezpośredniej łączności z bankiem, który wydał daną kartę płatniczą i wysłania do niego zlecenia przelewu gotówki z konta osoby płacącej na konto punktu sprzedaży. Korzystanie z tego typu urządzeń wiąże się z ponoszeniem prowizji na rzecz firmy obsługującej transakcje.

Usługa preautoryzacji

Płatność kartą w sklepie czy punkcie usługowym jest każdemu dobrze znana, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z istnienia funkcji terminali płatniczych zwanej preautoryzacją. Jest to przydatne rozwiązanie dla wypożyczalni, hoteli i innych miejsc, w których klienci rezerwują usługę wcześniej. Polega na zleceniu zablokowania na koncie klienta określonej sumy pieniędzy, która jest pobierana, jeśli usługa dojdzie do skutku. Jest to wygodny sposób wpłacania zadatków lub zaliczek, ponieważ nie wymaga wykonywania przelewu.

Do przeprowadzenia usługi preautoryzacji konieczne jest uzyskanie danych karty płatniczej klienta oraz jego zgody na ich wykorzystanie. Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Jeśli sprzedawca pobrałby pieniądze bez Twojej zgody, możesz odzyskać je za pomocą usługi Chargeback oferowanej przez banki.