sprezarka-srubowa
10 maja 2018

Kategoria:
Inne

Zasady działania sprężarek śrubowych

Sprężarki śrubowe sprężają gaz w wyniku zmniejszania się przestrzeni pomiędzy śrubami – dokładnie między otworami tłocznymi a otworami ssawnymi. Jeśli ich szczelność nie jest całkowita należy wówczas korzystać z serwisu sprężarek, który umożliwia jej uzyskanie zarówno pomiędzy śrubami a obudową, jak również tylko pomiędzy śrubami. Dowiedz się, jak konkretnie działają sprężarki specjalistyczne.

Jak działają sprężarki śrubowe?

Działanie sprężarek śrubowych zależne jest od ich rodzaju. Do najczęstszych sprężarek śrubowych zalicza się: sprężarki śrubowe olejowe oraz sprężarki śrubowe bezolejowe. W sprężarkach powietrza typu olejowego olej wpływający do komory sprężania zapewnia szczelność pomiędzy śrubami, pełni funkcję smarującą, a także odpowiada za prawidłowe chłodzenie elementu sprężającego. Następnie olej jest separowany ze strumienia sprężonego powietrza. Po schłodzeniu i przefiltrowaniu wraca z powrotem do komory sprężania. Warto podkreślić, że sprężone powietrze gromadzone w chłodnicy końcowej zawiera wodę, cząstki oleju i cząstki stałe, dlatego, aby je oczyścić usuwa się je w procesie separacji oleju i wody (tzw. separacja cyklonowa i filtracja we wkładach filtracyjnych filtrów sprężonego powietrza). W efekcie otrzymywana woda jest bezpiecznie odprowadzona do instalacji ściekowej.

Z kolei sprężarki powietrza (Szczecin i okolice) bezolejowe działają na zasadzie sprężania powietrza poprzez zmniejszanie przestrzeni pomiędzy wirnikami. W przeciwieństwie do sprężarek śrubowych w systemie olejowym, w tym rodzaju sprężarek szczelności nie gwarantuje olej. Dodatkowo, różnica w działaniu polega także na niższym ciśnieniu wylotowym. Aby jednak sprężarki bezolejowe mogły osiągnąć wymagane ciśnienie w ich działaniu specjalne miejsce zajmuje system specjalnych elementów sprężających, który to gwarantuje. Różnicą między sprężarkami bezolejowymi a olejowymi jest również w otrzymanym powietrzu, gdyż w systemie bezolejowym nie występuje w nim olej.

Serwis sprężarek Szczecin: Kiedy sprężarka nie działa prawidłowo?

W naszej firmie zajmujemy się sprężarkami różnego typu. Jednak najczęściej nasz serwis sprężarek (Szczecin) zajmuje się sprężarkami śrubowymi (zarówno w systemie olejowym, jak i bezolejowym). Klienci przychodzą z różnymi problemami, jednak najczęstszym jest to brak szczelności maszyny. Nasi specjaliści radzą sobie jednak z każdą usterką, a w razie trwałego uszkodzenia, doradzają w zakupie nowej sprężarki powietrza (Szczecin – Stargard Szczeciński, P.U.H. UNIGOODS) – mówi specjalista instalacji sprężonego powietrza.