6 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Zasady działania ścian lakierniczych

Malowanie elementów lakierem wiąże się z obecnością szkodliwych oparów i zanieczyszczeń. W związku z tym bardzo ważne jest ich skuteczne wychwytywanie i filtrowanie. Dzięki tym procesom zapewnia się najwyższe bezpieczeństwo pracowników, a także uniknięcie przerwania lakierowania. Pomóc w tym mogą profesjonalne ściany lakiernicze. Podpowiadamy, na jakiej zasadzie opiera się ich działanie oraz czym powinien charakteryzować się produkt najwyższej jakości.

Budowa i technologia

Wszystkie ściany lakiernicze należą do grupy odciągów wyciągających powietrze poziomo. Ich zadaniem jest usunięcie powietrza z pomieszczenia w takiej ilości, która zniweluje zagrożenie wybuchem. Jest to możliwe dzięki obecności zewnętrznego wentylatora. W przypadku dużych projektów lakierniczych przyda się też dodatkowa, mocna instalacja nawiewowa.

Eksperci ze  Spectra Vent tłumaczą, że:

Takie rozwiązanie spowoduje, że do pomieszczenia będzie docierać większa ilość powietrza, niż jest wyciągana. Dzięki temu wytworzy się w nim nadciśnienie, które jeszcze bardziej zwiększy intensywność wentylacji.

Nieodłącznym elementem ścian lakierniczych są filtry. Wiele produktów wyposażonych jest w dwa ich typy – kartonowy do lakierów poliuretanowych oraz lamelowy, do lakierów wodnych. Ściany często zawierają dodatkowe warstwy filtrujące, jakimi są włókniny o określonej przepuszczalności.

Dodatkowe elementy wyposażenia ścian lakierniczych

Praca wentylatora, systemów nawiewowych i szum powietrza w ścianie mogą być dość głośne. Z tego powodu wielu producentów montuje w nich tłumiki hałasu. Bardzo często ściany lakiernicze wyposażone są we własne systemy oświetlenia. Dzięki nim lakiernik ma pewność, że pomaluje dany element dokładnie i precyzyjnie. Źródło światła musi jednak spełniać pewne wymogi, przede wszystkim antywybuchowe. Od strefy zagrożenia wybuchem zależy moc opraw oświetleniowych. Do malowania elementów takich jak fronty przydadzą się też stabilne stojaki lub wózki lakiernicze.

Jak wybrać odpowiednią ścianę lakierniczą?

Rodzaj produktu filtrującego zależy przede wszystkim od częstotliwości i intensywności jego użytkowania. Jeśli projekty lakiernicze są rozległe, warto zainwestować w dodatkowy system nawiewu oraz wentylatory promieniowe. Charakteryzują się większą wydajnością i tempem filtrowania powietrza. W przypadku, gdy ściana lakiernicza jest wykorzystywana w systemie jednozmianowym, w zupełności wystarczy wentylator osiowy. Warto zwrócić też uwagę na wielkość i rodzaj malowanych przedmiotów. Od nich zależy rozmiar i moc działania ściany.