8 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Zasady działania pomp do betonu

Wysokie zapotrzebowanie na beton sprawia, że w niektórych przypadkach niezbędne są odpowiednie urządzenia do jego mieszania, wylewania oraz dostarczania go w miejsca trudno dostępne. Pompy do betonu znajdują zastosowanie przy budowie skomplikowanych budynków czy wielokondygnacyjnych konstrukcji. Wybór pompy powinien uwzględniać maksymalną długość wysięgnika oraz ilość pompowanej mieszkanki betonowej w przeciągu określonego przedziału czasowego.

Kiedy jest potrzebna pompa do betonu?

Pompy do betonu używa się wtedy, gdy nie ma możliwości podjechania betonowozem do miejsca wylewania. Przydaje się również wtedy, gdy wylewka znajduje się na wyższej kondygnacji, albo gdy zachodzi potrzeba użycia betonu w wielu pomieszczeniach. Pompa jest bardzo użyteczna podczas długich prac, które wymagają ciągłego mieszkania betonu w gruszce. Nie tylko przyspiesza transport materiału w określone miejsce, ale dodatkowo eliminuje niebezpieczeństwo, na jakie narażeni byliby pracownicy bez jej użycia. Na rynku można znaleźć pompy stacjonarne lub gąsienicowe. Występują także pompogruszki, które mieszają beton i jednocześnie są w stanie go pompować.

Zasady działania

Pierwsze konstrukcje pomp do betonu oparte były na układzie jednotłokowym. Rozpowszechnienie napędów hydraulicznych umożliwiło stworzenie układu dwucylindrowego, w którym cykl ssania i tłoczenia zostały rozdzielone przez zespół klap obrotowych sterowanych siłownikami hydraulicznymi. Obecne maszyny opierają się na bardziej zaawansowanych adaptacjach tego rozwiązania. Beton pompowany jest przez zespół konstrukcyjnych połączeń cylindrów hydraulicznych z cylindrami roboczymi. Współczesne konstrukcje pomp rozdzielają stronę ssania betonu od strony ciśnienia za pomocą zasuw zwrotnych w układzie tak zwanej S-RURY. Dzięki temu strumień betonu pod ciśnieniem jest niezależny od ssania z kosza zasypowego.

Czym się sugerować przy wyborze pompy?

Wybór odpowiedniego rodzaju pompy powinien zależeć od wydajności, oczekiwanego zasięgu podawania betonu, a także rodzaju pompowanej mieszanki betonowej. Łatwo jest oszacować długość w przypadku prostych projektów, takich jak prace fundamentowe czy domy jednorodzinne. Trudniej jest dostosować możliwości pompy w dużych budynkach, zwłaszcza jeśli powstają w gęstych zabudowaniach. Systemy rozkładania podpór potrzebuje odpowiedniej powierzchni. Pompy zabudowane na podwoziach samochodowych muszą być objęte dozorem Transportowego Dozoru Technicznego.