Maszyny wyburzeniowe
26 maja 2022

Kategoria:
Inne

Zasady działania młotów wyburzeniowych

Młoty wyburzeniowe przydają się na placach budowy oraz w wielu gałęziach przemysłu. Montuje się je najczęściej do koparek. Praca z nimi nie jest trudna, ale trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Nie bez znaczenia będzie także znajomość działania takiej maszyny. Nie powinien operować nią ktoś, kto nie ma przeszkolenia. Operator ma wyrobione wyczucie i wie, czego może się spodziewać po młocie.

 

Jak działa młot wyburzeniowy?

 

Młot hydrauliczny jest mocowany do koparki za pomocą specjalnych płyt montujących. Musi być dokładnie zabezpieczony. Schemat jego pracy jest dość prosty:

  • ciśnienie wytworzone w maszynie dostarcza olej do młota hydraulicznego,
  • olej wprowadza w ruch bijak,
  • bijak uderza o narzędzie robocze kruszące materiał,
  • przy uderzeniu powstaje energia, która niszczy znajdującą się pod bijakiem konstrukcję.

Ciśnienie wytwarzane przez przewód ciśnieniowy zapewnia powrót oleju do zbiornika tak, aby cały proces mógł zostać powtórzony. Młoty wyburzeniowe pracują więc na stosunkowo prostych zasadach. Producenci wyraźnie wskazują, w jakich warunkach można z nich korzystać i czego unikać podczas ich użycia.

 

Jak powinna wyglądać praca z młotem wyburzeniowym?

 

Operator przed użyciem sprzętu powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy z młotem hydraulicznym. W ten sposób zapewnia sobie bezpieczeństwo i dba o stan maszyny. Najważniejsze wytyczne to:

  • ustawienie młota pod kątem prostym do powierzchni, która ma być wyburzana,
  • ustawienie właściwego ciśnienia hydraulicznego przed rozpoczęciem pracy,
  • unikanie zanurzania młota w wodzie lub innych płynach,
  • unikanie pracy w jednym miejscu dłużej, niż przez pół minuty,
  • rozkruszanie materiału od jego krawędzi, do środka, a nie na odwrót.

Jeśli maszyna nie będzie odpowiednio używana, może się złamać. Takie uszkodzenie trudno jest naprawić, a młot często jest niezbędny, żeby praca szła sprawnie.

 

Podczas pracy z młotami wyburzeniowymi trzeba zadbać o ich otoczenie. Specjaliści z firmy Przedsiębiorstwo Sprzętu i Transportu eM-Tech Sp. z o.o. podpowiadają, żeby przed rozpoczęciem wyburzania przygotować miejsce do składania odpadów oraz wyposażyć operatora i innych pracowników w materiały ochronne. Dobrze jest także sprawdzić, czy maszyna jest gotowa do pracy i nie ma usterek, takich jak wyciek płynów czy pęknięcia. Powinna być także dobrze przymocowana do koparki. Przed rozpoczęciem pracy z nowym sprzętem trzeba koniecznie zapoznać się z instrukcją producenta. Może być w niej zawarte coś, czego nie uwzględniono w starszych modelach.