18 października 2019

Kategoria:
Inne

Zasady czyszczenia dywanów i wykładzin

Dywany i wykładziny, podobnie jak inne elementy wystroju wnętrz, wymagają regularnego czyszczenia. Zasada ta dotyczy również nawierzchni w obiektach handlowych oraz w biurach czy w miejscach użyteczności publicznej. Do takiego czyszczenia potrzeba wiedzy, specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich preparatów chemicznych, dlatego to zadanie zleca się zwykle fachowcom.

Wykładziny i dywany w obiektach

Wykładziny i dywany są chętnie stosowane w biurach, sklepach, urzędach, szkołach. Ich atutem jest nie tylko ładny wygląd, ale też komfort użytkowania. Taki rodzaj pokrycia podłogi zapewnia wnętrzom przytulny klimat, do tego wykładziny i dywany są miękkie: chodzi się po nich wygodnie i bezpiecznie. Wykładzina czy dywan w obiekcie mogą służyć przez długie lata, pod warunkiem, że będzie się je regularnie czyścić. Jak podpowiada nasz ekspert z firmy Inmago, ten rodzaj pokryć podłóg należy czyścić średnio 2-4 razy do roku, czyli co kilka miesięcy, tak by na bieżąco eliminować brud, piasek i inne zanieczyszczenia. Dzięki regularnemu czyszczeniu dywany i wykładziny zachowują estetyczny wygląd i przyjemny zapach oraz nie stają się siedliskiem alergenów.     

Metoda czyszczenia na sucho

Metoda czyszczenia na sucho pozwala szybko i łatwo wyczyścić wykładzinę bez konieczności zamykania obiektu czy przerywania pracy. Stosuje się ją zwykle w przypadku niedużych zabrudzeń. Do czyszczenia na sucho wykorzystywane są suche wiórki nanoszone na wykładzinę z pomocą maszyny dyskowej jednotarczowej (szorowarki), która posiada zbiornik na roztwór roboczy i szczotkę do wykładzin dywanowych. Kiedy nałożony środek czyszczący wyschnie, specjaliści używając odkurzacza kolumnowego lub maszyny o dużej mocy wchłaniania i zasysania, odsysają środek. Zabieg ten pozwala również rozczesać włókna wykładziny. Jeśli na powierzchni są uporczywe mocne zabrudzenia, należy użyć aktywizatora do krystalizacji brudu lub odplamiaczy.    

Metoda czyszczenia na mokro

Metoda czyszczenia nawierzchni na mokro, czyli czyszczenie ekstrakcyjne stosowana jest w przypadku bardzo zabrudzonych wykładzin. Aby z niej skorzystać, trzeba zamknąć obiekt na kilka godzin. Wykładzina powinna zostać odkurzona, a jej runo podniesione. Wówczas powierzchnia jest natryskiwana niepieniącym środkiem czyszczącym rozpuszczającym zabrudzenia, które następnie są odsysane przy użyciu urządzenia ekstrakcyjnego (natryskowo-ssącego) – ekstraktora. Może być on wyposażony w ssawki różnego rodzaju i wielkości, w zależności od tego, z jaką nawierzchnią mamy do czynienia. Zabieg czyszczenia wykładziny na mokro powinien być wykonywany raz, dwa razy do roku.