1 marca 2019

Kategoria:
Inne

Zasady bezpiecznego wywozu odpadów

Wywóz odpadów regulują odpowiednie normy. Proces ten powinien odbywać się w określonych warunkach z zachowaniem właściwych środków ostrożności. Szczególnie zaś dotyczy to przypadku odpadów przemysłowych, budowlanych czy wielkogabarytowych. Jak można w szybki, skuteczny – i co najważniejsze – bezpieczny sposób pozbyć się tego typu odpadów?

Zgodnie z prawem i w trosce o środowisko naturalne

Każdego dnia produkujemy odpady. Nasza działalność, zarówno ta przemysłowa, jak i indywidualna, obarczona jest koniecznością generowania różnego ich rodzaju. Bezpieczny wywóz odpadów powinien odbywać się wedle odpowiednich norm oraz z zachowaniem wymogów, określających procedury odbioru, transportu oraz – jak to ma miejsce w przypadku odpadów niebezpiecznych – unieszkodliwiania.

Wskazania, dotyczące przeprowadzania tych procedur, wchodzących w skład systemu zarządzania środowiskowego, określa m.in. norma PN-EN ISO 14001: 2005. Jej podstawowym celem jest wspomaganie ochrony środowiska oraz zapobieganie niebezpiecznym zanieczyszczeniom. Kolejną ważną normą, która wpływa na bezpieczeństwo procesu wywozu odpadów jest norma PN-EN ISO 9001:2009, określająca wymagania, dotyczące systemu zarządzania jakością usługi.

Wyżej wymienione normy spełniają profesjonalne firmy, zajmujące się wywozem odpadów. Dlatego też najlepszym możliwym sposobem na bezpieczny wywóz odpadów jest skorzystanie z usług fachowców, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty. Wówczas możemy mieć bowiem pewność, iż każdy etap, związany z procesem wywozu odpadów, zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami oraz z troską o środowisko naturalne.

Doświadczenie i profesjonalizm

Bezpieczny wywóz odpadów powinien być przeprowadzany przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Co to oznacza w praktyce?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Korona, specjalizującej się w wywozie odpadów:

W przypadku firm, zajmujących się odbiorem, transportem oraz unieszkodliwianiem odpadów niezbędne są specjalistyczne, odpowiednio w tym celu wyposażone samochody ciężarowe oraz park, właściwie przygotowanych do takich zadań maszyn. Wykonywaniem konkretnych zleceń zaś powinny zajmować się wyszkolone i doświadczone osoby. Do każdego zadania należy bowiem podchodzić tak samo profesjonalnie. W naszej firmie wykorzystujemy całą posiadaną wiedzę i zawsze staramy się łączyć ją ze zdobytym doświadczeniem. To pozwala nam wybierać optymalne rozwiązania – szybkie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska.  

Jak widać, zarządzanie odpadami w bezpieczny i ekologiczny sposób wymaga odpowiednich kompetencji, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Wszystkie te wymogi zaś spełniają dobre i profesjonalne firmy, które na co dzień kompleksowo zajmują się wywozem odpadów oraz – w razie konieczności – ich unieszkodliwianiem.