bezpieczenstwo na drodze
3 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze

Nie tylko świeżo upieczeni kierowcy, nawet doświadczone w jeździe osoby lubią szarżować i popisywać się swoimi umiejętności w prowadzeniu samochodów. A bez względu na poziom zaawansowania naszej jazdy powinniśmy prowadzić bezpiecznie, bez żadnych ekscesów, z zastosowaniem się do przepisów oraz znaków drogowych. Niestety nie wszyscy się do tego stosują, dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drodze bez narażania zdrowia i życia innych.

Sprawdź samochód

Przed każdym dłuższym wyjazdem należy skontrolować swoje auto. Chociaż na pewno regularnie robisz przeglądy, to warto dla pewności przetrzeć szyby, sprawdzić światła, ciśnienie w oponach oraz poziom oleju. Uzupełnij również leki w apteczce i zajrzyj czy na pewno posiadasz linkę holowniczą, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się na drodze, dlatego zawsze warto być przygotowanym.

Zapinaj pasy

Nigdy nie ruszaj bez zapiętych pasów i przypominaj o tym obowiązku pozostałym pasażerom. One naprawdę mogą uratować życie, kiedy ktoś uderzy w ciebie z dużą prędkością. Ich obecność coraz częściej jest bagatelizowana, przez co dochodzi do wielu nieszczęśliwych sytuacji, których można było uniknąć.

Nie ufaj na drodze

Na drodze stosuj się do zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiesz bowiem, w jaki sposób zachowają się inni kierowcy. Chociaż ty będziesz przestrzegać przepisów ruchu drogowego, inni mogą tego nie robić, doprowadzając do niebezpiecznych zdarzeń.

Nie jedź szybko

Zawsze jeźdź z dozwoloną prędkością. W wyniku jej przekroczenia możesz dostać mandat, punkty karne, a nawet stracić prawo jazdy. Ale najgorszy byłby oczywiście wypadek, wynikający z twojej bezmyślności i chęci nadrobienia czasu straconego np. w korkach. Nie warto się spieszyć, bo zawsze lepiej się spóźnić, niż trafić do szpitala.

Dostosuj się do warunków na drodze

Sytuacja na drodze nie zawsze jest korzystna, choćby z powodu zużytej jezdni, remontów bądź nieustannych ostrych zakrętów. O warunkach drogowych, niebezpiecznych miejscach i odcinkach wymagających szczególnej ostrożności informują znaki drogowe, dlatego uważnie się do nich stosuj – mówi nasz ekspert z firmy Andros. Jak z pewnością się orientujesz, wyróżnia się znaki drogowe pionowe oraz poziome, a nieprzestrzeganie się do ich zaleceń zagraża życiu i prędzej czy później skutkuje otrzymaniem mandatu.

Pamiętając o powyższych zasadach na pewno bezpiecznie dojedziesz do celu. Najważniejsza jest stała koncentracja i czujność, aby od razu reagować na niebezpieczne sytuacje i na wakacje, do domu czy do lekarza dotrzeć bez niepotrzebnych zajść.