4 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

Mycie okien w budynkach usługowych i mieszkalnych w wielu przypadkach wymaga zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy prace wykonywane są na wysokościach. Najczęściej korzysta się więc z usług specjalistycznych firm, które dysponują odpowiednim sprzętem i umiejętnościami do realizacji nawet trudnych zleceń. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują.

Mycie okien. Kiedy warto skorzystać z usług specjalistycznych firm?

Nowoczesne budownictwo mieszkalne i usługowe cechuje się dużymi przeszkleniami, co ma swoje zalety. Do wnętrz pomieszczeń przedostaje się więcej światła, a energia słoneczna pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem. Często jednak okna umieszczone są na sporych wysokościach, więc dostęp do nich jest mocno utrudniony, a ich umycie wręcz niemożliwe. W takich przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm sprzątających, jak na przykład Top Clean z Izabelina. Firma podejmuje się zleceń mycia okien w różnych obiektach oraz świadczy usługi mycia elewacji w Luboniu. Wszystko odbywa się z poszanowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jakich konkretnie?

Mycie okien a prace na wysokościach

Do prac na wysokościach kwalifikowane są wszystkie czynności wykonywane na poziomie jednego metra ponad gruntem. Podczas prac bezwzględnie należy stosować zabezpieczenia chroniące pracowników przed upadkiem. Zaliczają się do nich rozmaite konstrukcje lub urządzenia oraz środki ochrony indywidualnej, a także różnego typu osłony i balustrady. Do mycia okien na wysokościach wykorzystywany jest najczęściej sprzęt alpinistyczny oraz odzież ochronna jak na przykład kask, okulary i rękawice. Co ważne, pracownicy przed dopuszczeniem do prac na wysokościach powinni przejść odpowiednie szkolenie z zakresu BHP oraz obsługi sprzętu chroniącego przed upadkiem.

Mycie okien może odbywać się na specjalnym podeście, podnośniku lub na drabinie, które muszą być stabilne i wytrzymałe na określone obciążenia. W przypadku pomostu roboczego ważne jest, aby dostępna powierzchnia była adekwatna do ilości pracowników, narzędzi i materiałów. Urządzenia muszą być atestowane i regularnie sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń ich konstrukcji. W niektórych przypadkach możliwe jest mycie okien za pomocą narzędzi myjących na wysięgniku teleskopowym. Wówczas nie jest konieczne stosowanie żadnych zabezpieczeń, ponieważ pracownik wykonuje prace, stojąc na podłodze lub na wysokości mniejszej niż jeden metr.