24 marca 2020

Kategoria:
Inne

Zaprawy do murowania kamienia naturalnego

Kamień naturalny to jeden z pierwszych materiałów budowlanych, który wykorzystujemy w szeroko pojętym budownictwie od stuleci. Jak powinniśmy dobierać zaprawy do kamienia? Czym charakteryzują się zaprawy dedykowane do pracy z kamieniem naturalnym i w jaki sposób pracuje się z takimi zaprawami? – Sprawdźmy, dlaczego odpowiedni dobór zaprawy jest tak ważny i co należy wiedzieć o tym materiale.

Dobór zaprawy do kamienia – dlaczego jest tak ważny?

Dzięki nowym technologiom cięcia i obróbki kamienia, możliwościom tworzenia ciekawych kształtów i wielkich, ale dokładnych formatów, wciąż chętnie wykorzystujemy ten materiał w budownictwie ogólnym i inżynierskim, czy do prac w infrastrukturze hydrotechnicznej. Chętnie sięgamy po skały magmowe (jak granit, sjenit, gabro, bazalt, melafir), skały osadowe (jak kamienie krzemowe, wapienie, tuf wulkaniczny), skały metamorficzne (jak gnejs, amfibolit, serpentyn). Kamień kojarzy nam się z materiałem wyjątkowo wytrzymałym i zwykle jest to skojarzenie słuszne, przy czym ze względu na swój skład mineralny, nawet najtwardsze i najbardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia skały wykazują pewną wrażliwość. Na kamień wpływ może mieć po prostu wilgotność oraz odczyny kwaśne lub zasadowe, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakiej zaprawy chcemy użyć do prac z kamieniem. Jak mówią nam przedstawiciele firmy ImmerBau z Poznania, do prac z kamieniem – murowania, spoinowania – warto sięgnąć po zaprawę na bazie kruszyw kwarcowych i bazaltowych z dodatkiem włókien sztucznych oraz cyrkonowych o plastycznej konsystencji, jak Immerfuga 20, którą charakteryzuje bardzo wysoka mrozoodporność F200. Używając tej szarobarwnej zaprawy o plastycznej konsystencji, zmniejszamy ryzyko powstawania wykwitów.

Jak pracować z kamieniem i zaprawą?

Teoretycznie praca z kamieniem i zaprawą niewiele różni się od pracy z zaprawą i cegłą. Gdy mowa o murowaniu, po prostu osadzamy element na warstwie zaprawy, a następnie usuwamy jej nadmiar, odpowiednio wygładzając powierzchnię, a gdy mowa o spoinowaniu, po prostu umieszczamy zaprawę między elementami tak, by całkowicie wypełniła przestrzeń i wygładzamy powierzchnię. W praktyce musimy dodatkowo pamiętać o tym, że kamień nie zawsze ma taką samą wsiąkliwość. W przypadku pracy z kamieniem, który bardzo szybko chłonie wodę, przed przystąpieniem do murowania czy spoinowania powierzchnię kamienia najlepiej jest uprzednio zwilżyć. Wówczas mamy pewność, że kamień „nie wyciągnie” wody z zaprawy; zaprawa będzie mogła odpowiednio związać.