23 października 2017

Kategoria:
Inne

Zapalniczka – rodzaje i charakterystyka

Zapalniczka jest niewielkim przedmiotem, który służy do wzniecania ognia. Tworzy się ją z metalowego lub plastikowego korpusu i wypełnia gazem, bądź inną palną substancją. Wyposażona jest w mechanizm zapalający i podtrzymujący płomień. Przedstawiamy rodzaje zapalniczek wraz z ich krótką charakterystyką.

Zapalniczki benzynowe

Benzynowe zapalniczki są zdecydowanie najpopularniejsze wśród tego typu urządzeń. Uzyskują one ogień w wyniku spalania benzyny, która umieszczona jest w korpusie. Wydobywa się on na zewnątrz za pomocą knota. Sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy wieje silny wiatr.

Zapalniczki benzynowe, ze względu na rodzaj mechanizmu, dzieli się na zapalniczki:

  • z zapłonem krzesiwowym – uzyskują ogień poprzez tarcie ząbkowanego kółka o drobny kamień,
  • z zapłonem piezoelektrycznym – do uzyskania ognia wykorzystują zjawisko powstawania ładunków elektrycznych na wskutek naprężeń mechanicznych. Ich mechanizm zapalający opiera się natomiast na wciśnięciu spustu zapalniczki (wywołuje on zapłon).

Zapalniczki gazowe

Ten rodzaj zapalniczek wykorzystywany jest najczęściej. Zapalniczki gazowe uzyskują ogień poprzez spalanie gazu znajdującego się w korpusie. Ich mechanizm opiera się na przycisku tworzącym iskrę i otwierającym zaworek zbiornika z gazem. Wynikiem tego jest powstanie ciśnienia powodującego wyrzucenie gazu, który daje ogień.

Niektóre zapalniczki gazowe posiadają specjalny zawór, który można uzupełniać, co czyni je urządzeniami wielokrotnego użytku. Po opróżnieniu można je na nowo napełniać, a tym samym nie trzeba zastępować go nową zapalniczką – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Przedsiębiorstwo Heinz Troeber GmbH & Co, importera zapalniczek.

Zapalniczki żarowe

Mniej popularnym rodzajem zapalniczek są zapalniczki żarowe. Przeznaczone są przede wszystkim dla kolekcjonerów, którzy poszukują ciekawych i eleganckich egzemplarzy. Tego typu urządzenia zasilane są gazem i wyróżniają się efektownym, gęstym płomieniem żarowym. Mogą dawać ogień o barwie czerwonej, niebieskiej, zielonej lub pomarańczowej, za co odpowiedzialny jest wbudowany metalowy drucik.

Zapalniczki żarowe mogą być świetnym pomysłem na prezent , szczególnie dla palacza. Warto wybierać urządzenia charakteryzujące się pięknym wzornictwem i nietypową budową, które zrobią wrażenie na obdarowanych.

Jak wybrać

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów zapalniczek ma swoje zalety. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem najlepszego urządzenia dla siebie, dopasujcie je względem własnych potrzeb i preferencji.