24 września 2017

Kategoria:
Inne

Zalety i zastosowanie łączenia drewna na kołki

Każdy, kto choć raz składał szafki, stoły, biurka lub inne meble domowe, z pewnością doskonale zna niewielkie drewniane kołeczki, które umieszcza się w specjalnie wywierconych otworach w deskach w celu ich połączenia ze sobą. Jeśli zastanawialiśmy się kiedy, dlaczego stosuje się akurat takie rozwiązanie, poniższy artykuł pomoże nam znaleźć odpowiedzi na nasze pytania.

Charakterystyka kołków do drewna

Kołki wykorzystywane do łączenia mebli wykonywane są zazwyczaj z drewna bukowego – wyjaśnia pan Ryszard Bigus, właściciel przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją tych elementów – Mogą posiadać różne wymiary. Najczęściej stosowane są te o średnicy 8 milimetrów i długości 35-36 milimetrów, choć oczywiście w produkcji znajdują się kołki o innych parametrach. Największe produkowane przez nas kołki mają 16 milimetrów średnicy i 150 milimetrów długości. Ich wielkość uzależniona jest między innymi od tego, jakie elementy zostaną dzięki nim połączone.

Jeśli kiedyś mieliśmy okazję pracować z kołkami, z pewnością zauważyliśmy, że niektóre z nich mają żłobione ścianki.

Są to tak zwane kołki ryflowane – mówi pan Bigus – Żłobienia służą zwiększeniu przyczepności kołka przy łączeniu elementów za pomocą kleju. Na dno wywierconego otworu na kołek wlewa się odrobinę kleju, a następnie dociska kołek – pod wpływem nacisku płyn zostaje wypchnięty przez żłobienia ku górze, dzięki czemu po zaschnięciu lepiej trzyma kołek w otworze.

Gdzie stosowane są kołki łączące?

Kołki stosowane są przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest łączenie elementów drewnianych w sposób estetyczny, np. w przypadku mebli do sypialni czy salonu. To ich ogromna zaleta i znacząca przewaga nad innymi sposobami łączenia, np. używaniem wkrętaków. Metalowe wkrętaki co prawda również używane są w przypadku bardziej reprezentacyjnych mebli, jednak w takich miejscach, by nie były widoczne, np. pod powierzchnią blatu lub w głębi szafy czy komód – ich metalowe łebki mogą bowiem skutecznie zniweczyć estetykę mebla. Istnieją co prawda metody ich maskowania, jednak nie trzeba zbyt intensywnie szukać, by znaleźć ukryty w ten sposób wkrętak. Kołeczki są doskonałym rozwiązaniem tego problemu, w sposób niewidoczny łączą przylegające do siebie elementy mebli. Ponadto są bardzo bezpieczne (umieszcza się je w już przygotowanych otworach, zatem nie ma ryzyka, że przypadkiem uszkodzimy mebel podczas składania) i wygodne w użyciu – do ich zamontowania będziemy potrzebować jedynie odrobiny kleju i lekkiego młotka. Jednocześnie łączenia przy ich pomocy są bardzo trwałe.