13 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Zalety i zastosowanie honowania

Produkcja obiektów takich jak elementy maszyn wymaga zastosowania precyzyjnych metod obróbki – jedną z nich jest honowanie. Na czym ono polega, gdzie znajduje zastosowanie i jakie są jego zalety? Tego dowiemy się z niniejszego tekstu.

Czym jest honowanie?

Honowanie, nazywane również obciąganiem, gładzeniem lub dogładaniem długoskokowym, to jedna z metod obróbki skrawaniem, zaliczanej do obróbki ściernej, czyli takiej, w której wykorzystuje się materiały ścierne o niezdefiniowanej liczbie i geometrii ostrzy. Dodatkowo zalicza się honowanie do metod obróbki dokładnej, a więc stosowanej jako zwieńczenie standardowych procesów produkcyjnych, takich jak wiercenie czy toczenie. Stosowana jest między innymi do wykańczania otworów lub powierzchni brył obrotowych, między innymi walca i stożka, a także do wykańczania uzębienie elementów.

Dzięki niej możliwe jest precyzyjne wygładzenie obrabianej płaszczyzny – wyjaśnia pracownik firmy Jurgal, specjalizującej się w honowaniu przemysłowym – nadanie elementom i otworom pożądanych rozmiarów i kształtów, a także pozbycie się niedoskonałości powierzchni, powstających w czasie poprzednich procesów produkcyjnych.

W wyniku honowania możliwe jest usunięcie bardzo niewielkich, dokładnie odmierzonych warstw naddatku – od 0,03 do 0,3 milimetrów (z tego powodu bywa nazywana również mikroobróbką). Gwarantuje to bardzo dokładne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów i zapewnienie im korzystnych warunków współpracy ruchowej, co jest istotne przy budowie takich elementów, jaki silniki samochodowe czy broń strzelecka. Honowanie przeprowadzane jest przy pomocy głowicy z zamontowanymi osełkami oraz szczotek honujących – pokrywane są one takimi materiałami ściernymi jak węglik krzemu czy ziarna diamentowe.

Zalety honowania

Najważniejszą zaletą honowania jest fakt, że w wyniku tego procesu możliwe jest uzyskanie pożądanych parametrów obrabianego elementu, a więc przede wszystkim odpowiedniej charakterystyki kształtowo wymiarowej oraz gładkości powierzchni. Pod tym względem znacznie przewyższa ona inne metody dokładnej obróbki ściernej, takie jak szlifowanie – gładzenie przy pomocy szczotek honujących pozwala uzyskać naddatek rzędu setnych części milimetra. Dodatkowo znaczącą przewagą honowania nad szlifowaniem jest fakt, że obrabiana powierzchnia nie ulega uszkodzeniu i zachowuje strukturę korzystną dla mechanicznej współpracy elementów. Jest to zasługą kilki czynników, np. mniejszej prędkości urządzeń honujących, mniejszego nacisku i większej koncentracji materiały ściernego na szczotkach i osełkach honujących.