Druk UV
15 marca 2018

Kategoria:
Inne

Zalety i zastosowanie druku UV

Druk to obecnie jedna z najważniejszych technologii stosowanych w niemal każdej gałęzi przemysłu. Ze względu na różnorodność materiałów przeznaczonych do drukowania, powstają coraz to nowsze techniki druku. Do takich nowoczesnych metod zaliczamy niezwykle popularny dzisiaj druk UV. Czym charakteryzuje się ta technologia i gdzie znajduje zastosowanie?

Na czym polega druk UV i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Druk UV zaliczamy do technologii wydruków cyfrowych, a jego specyfika zbliżona jest do tradycyjnych metod wykorzystywanych przez drukarki atramentowe. Tu bowiem również głowice drukujące nanoszą tusz na papier lub inny materiał przeznaczony do zadrukowania. Wyjątkowość druku UV polega na zastosowaniu specjalnego rodzaju tuszu polimerowego. Farby te ulegają utwardzeniu po wystawieniu na światło ultrafioletowe emitowane przez diody LED w urządzeniu drukującym. W rezultacie polimer zostaje utrwalony na danym materiale. Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • Bogate możliwości druku – druk UV pozwala na zastosowanie różnych materiałów do drukowania, zarówno z roli, np. papieru, folii czy tkanin, jak i w postaci sztywnych płyt, np. szklanych czy z plexi, o dowolnych wymiarach.
  • Wysoka odporność wydruków – druk UV jest trwały i odporny na działanie szkodliwych czynników, w tym opadów atmosferycznych, temperatur czy promieniowania UV.
  • Wysoka jakość wydruku – druk UV gwarantuje dokładne odwzorowanie barw każdego obrazu i zapewnia wysoką jakość drukowanej grafiki.

Do innych zalet druku UV należy bezpieczeństwo dla otoczenia, możliwość zastosowania na nieregularnych formach, a także tworzenia wydruków wypukłych.

Do czego wykorzystuje się druk UV?

Tak liczne zalety druku UV poszerzają zakres jego zastosowań. Gdzie wykorzystuje się tę technikę wydruku?

Z technologii UV chętnie czerpie przede wszystkim szeroko pojęta branża reklamowa – mówi przedstawiciel firmy Scaffo. – Metoda ta znakomicie sprawdza się w wydrukach wielkoformatowych, również przeznaczonych na zewnątrz, takich jak banery, szyldy czy bilbordy. Ze względu na możliwość stosowania na różnych powierzchniach i kształtach, druk UV znakomicie sprawdza się jako technika tworzenia materiałów marketingowych, takich jak kubki, długopisy i inne tego typu artykuły. Ponadto wydruk UV jest również chętnie wykorzystywany przez firmy zajmujące się szeroko rozumianym projektowaniem i aranżacją wnętrz. Przy pomocy tego druku wykonuje się m. in. wzorniki, artykuły dekoracyjne i wiele innych.

Trwałość i bogactwo możliwości druku UV sprawiają, że technologia ta cieszy się coraz większą popularnością.